Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoaterea garantului din contractul de cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoaterea garantului din contractul de cumparare apartament Buna seara nepotul meu a locuit împreună cu colega sa de serviciu, ...

Buna seara nepotul meu a locuit împreună cu colega sa de serviciu, pe durata de 2 ani, aceasta dorund sa cumpere acel apartament la pus pe colegul su totodata prieten(nepotul meu) sai stea garant pentru imprumut pe 30 de ani, mentionez ca de 5 ani nu mai sunt impreuna, colega fiind măritată si cu copii in prezent, intreb se poate scoate printr-o pricedura legala el din contract ca garand. Ne mai avand nimic cu respectiva
Din cate cunosc, se poate doar daca e inlocuit de alt garant pe care il accepta banca creditoare.
Daca e interesat, nepotul trebuie sa intrebe colega de serviciu, banca creditoare si notarul unde a semnat garantia, nu neaparat in aceasta ordine.