Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salutare! Consilierul personal al primarului poate fi ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salutare! Consilierul personal al primarului poate fi demis de ...

Salutare!
Consilierul personal al primarului poate fi demis de catre consiliul local?
Daca da, care este procedura, si in ce conditii se poate realiza?
Cod Administrativ
Articolul 548 Numirea și eliberarea personalului din cadrul cabinetului și cancelariei
(1) Personalul din cadrul cabinetului, respectiv cancelariei este numit sau eliberat din funcție doar pe baza propunerii persoanelor prevăzute la art. 544 alin. (1).
(2) Eliberarea din funcție a persoanelor prevăzute la alin. (1) intervine la propunerea demnitarului, alesului local sau prefectului care a dispus numirea în următoarele situații:
a) în situațiile în care mandatul persoanei care a propus numirea încetează, indiferent de cauza încetării;
b) ca urmare a condamnării definitive pentru una dintre infracțiunile prevăzute la art. 542 alin. (1) lit. f);
c) în situațiile în care intervine încetarea de drept a raporturilor juridice contractuale, în condițiile legislației muncii sau ale prezentului cod.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns!