avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salutare! Consilierul personal al primarului poate fi ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salutare! Consilierul personal al primarului poate fi demis de ...

Salutare!
Consilierul personal al primarului poate fi demis de catre consiliul local?
Daca da, care este procedura, si in ce conditii se poate realiza?
Cel mai recent răspuns: jigsaw , utilizator 12:24, 4 Aprilie 2021
Cod Administrativ
Articolul 548 Numirea și eliberarea personalului din cadrul cabinetului și cancelariei
(1) Personalul din cadrul cabinetului, respectiv cancelariei este numit sau eliberat din funcție doar pe baza propunerii persoanelor prevăzute la art. 544 alin. (1).
(2) Eliberarea din funcție a persoanelor prevăzute la alin. (1) intervine la propunerea demnitarului, alesului local sau prefectului care a dispus numirea în următoarele situații:
a) în situațiile în care mandatul persoanei care a propus numirea încetează, indiferent de cauza încetării;
b) ca urmare a condamnării definitive pentru una dintre infracțiunile prevăzute la art. 542 alin. (1) lit. f);
c) în situațiile în care intervine încetarea de drept a raporturilor juridice contractuale, în condițiile legislației muncii sau ale prezentului cod.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Aprilie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitate sindicala, suspendare de drept a raportului de serviciu valdobre1969 valdobre1969 Buna ziua, As dori sa stiu ce inseamna in acceptiunea legii 188/1999 republicata, activitate sindicala? In lege sunt prevazute cazurile in care intervine ... (vezi toată discuția)
Suspendarea la cererea functionarului public gabitzu_l gabitzu_l Sunt functionar public din 2005. De circa 450 de zile sunt in concediu medical ca urmare a unui transplant de maduva. Mai pot sa beneficiez de concediu medical ... (vezi toată discuția)
Suspendare/angajare functionar public buna ziua! am mai multe intrebari, multumesc anticipat pentru ... carmen170265 carmen170265 buna ziua! Am mai multe intrebari, multumesc anticipat pentru raspuns! Se mai poate suspenda un functionar public in actualul context legislativ?Care sunt ... (vezi toată discuția)