Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... buna ziua, daca am primit o pedeapsa cu amanarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

buna ziua, daca am primit o pedeapsa cu amanarea aplicarii pedepsei ...

buna ziua,
daca am primit o pedeapsa cu amanarea aplicarii pedepsei pt infractiune prevazuta de art. 335 al.2 cod penal, as mai putea fi admis in magistratura in urma dobandirii unei experiente de 5 ani ca si consilier juridic?
as putea trece de conditia bunei reputatii ?
Pot fi numiți în magistratură, pe bază de concurs, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 14 alin. (2) din Legea 303/2004, consilierii juridici, cu o vechime în specialitate de cel puțin 5 ani.

Conditii:
a) are cetățenia română, domiciliul în România și capacitate deplină de exercițiu;
b) este licențiată în drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal și se bucură de o bună reputație;
d) cunoaște limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical și psihologic, pentru exercitarea funcției.

[ link extern ]

Reguli referitoare la îndeplinirea cerinţei bunei reputaţii de către absolvenţii INM
[ link extern ]