avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... buna ziua, daca am primit o pedeapsa cu amanarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

buna ziua, daca am primit o pedeapsa cu amanarea aplicarii pedepsei ...

buna ziua,
daca am primit o pedeapsa cu amanarea aplicarii pedepsei pt infractiune prevazuta de art. 335 al.2 cod penal, as mai putea fi admis in magistratura in urma dobandirii unei experiente de 5 ani ca si consilier juridic?
as putea trece de conditia bunei reputatii ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:17, 4 Aprilie 2021
Pot fi numiți în magistratură, pe bază de concurs, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 14 alin. (2) din Legea 303/2004, consilierii juridici, cu o vechime în specialitate de cel puțin 5 ani.

Conditii:
a) are cetățenia română, domiciliul în România și capacitate deplină de exercițiu;
b) este licențiată în drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal și se bucură de o bună reputație;
d) cunoaște limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical și psihologic, pentru exercitarea funcției.

[ link extern ]

Reguli referitoare la îndeplinirea cerinţei bunei reputaţii de către absolvenţii INM
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere magistratura?!? anneka_zarova anneka_zarova Va rog frumos poate cineva sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare: Se poate sa dai examen pentru admitere la magistratura provenind dintr-o ramura judiciara ... (vezi toată discuția)
Conditii de inscriere la inm auditori floreamarius floreamarius sunt absolvent al facultatii de economie si administrarea afacerilor curs de lunga durata daca fac si masterul la drept pot sa ma inscriu la inm auditori (vezi toată discuția)