avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetare CIM în vederea pensionării și menținerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetare CIM în vederea pensionării și menținerea în activitate

Art. 56. [cazurile incetarii de drept a contractului individual de munca]
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
a) ....;
b) ....;
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter exceptional, pentru salariata care opteaza in scris pentru continuarea executarii contractului individual de munca, in termen de 30 de zile calendaristice anterior implinirii conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la varsta de 65 de ani; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.
Întrebări: Poți beneficia de pensie îndeplinind condițiile de mai sus și în același timp să îți continui activitatea ca și salariat în același loc de muncă? Este legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:59, 7 Septembrie 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia pentru limita de varsta se poate cumula cu salariul .

Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Cornel Vasile a scris:

Pensia pentru limita de varsta se poate cumula cu salariul .

Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

Baza legală este art. 56 lit. c?
Ultima modificare: Luni, 5 Aprilie 2021
daniela1965@yahoo.com, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 263/2010 , art.118 - pentru cumul

art.56 alin.4 C.mun. - pentru mentinerea in activitate
Îmi cer scuze .... vă rog spuneți-mi practic pașii .... Întrebarea e dacă trebuie să i se întrerupă contractul când aduce decizia și trebuie să se angajeze din nou cu concurs sau examen sau își poate continua activitatea?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand aduce decizia nu inceteaza niciun raport de munca ... daca i se aproba cererea, va continua activitatea .... daca nu i se aproba cererea , atunci contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare .

Alte discuții în legătură

Cumulare pensie limita de varsta (65 ani ) cu salariul de la o institutie de stat hodor dana hodor dana Buna ziua. As dori sa stiu daca pot ramane sa lucrez la institutia de stat, mi-am depus dosarul pentru pensie limita de varsta (am facut 65 de ani) pana cand ... (vezi toată discuția)
Pensionare mony47bz mony47bz un salariat - bărbat, mai are dreptul de a continua activitatea ca angajat dacă îndeplineste condițiile de pensionare la limită de vârstă, respectiv 65 ... (vezi toată discuția)
Cand ai dreptul sa iesi la pensie trebuie incheiat contractul de munca? ganeacristi ganeacristi Buna, cand ai dreptul sa iesi la pensie trebuie incheiat contractul de munca? Sau poate merge in continuare pana il inchei personal? (vezi toată discuția)