avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am ajuns la o intelegere cu divortul si partajul. S-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am ajuns la o intelegere cu divortul si partajul. S-a semnat ...

Am ajuns la o intelegere cu divortul si partajul. S-a semnat o tranzactie, si nu inteleg de ce avocata fostului sot a insitat sa mergem cu partajarea bunurilor la notar inainte de primul termen pentru divort. Mai ales ca nu vreau ca sotul sa nu mai fie de acord cu divortul, si este un mincinos care promite ca face ceva si apoi nu se tine de cuvant, Iar banii care ar trebui sa mii dea in urma partajului avocata lui a sustinut sa mii dea dupa data stabilita pentru divort. Daca eu semnez pentru bunurile imobile si dupa aceea el nu se tine de cuvant cu divortul, nu inseamna ca eu pierd ca nu mai am ce negocia odata ce am semnat ca bunurile sa fie a lui?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:26, 8 Aprilie 2021
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
partajul e partaj, divortul e divort.
puteti sa divortati la notar, ce cautati in instanta ?
si intai divortati si apoi faceti partajul.
la partaj negociati partajul, nu e loc de santaj cu privire la divort.
daca la partaj va intelegeti sa ii lasati casa sotului si sa va dea sulta, nu va mai puteti razgandi.
daca nu plateste sulta, il puteti executa silit.
Multumesc frumos, initial nu a fost posibil divortul la notar, si nici intelegerea nu era sigura. E o persoana dificila, mi s-a spus ca avand in vedere ca am cazut de acord, aceasta este procedura prin care la primul termen se termina totul. Avand in vedere ca erau foarte multe complicatii, Gen casa era a mea, s-au facut investitii, mai erau trei garsoniere din care una platita de tatal meu, au fost bani economisiti de el pe care nu eram imputernicita si acum a sustinut ca nu-i mai are....Am renunta la mai multe pretrentii numai sa se termine...
Nu aveti.la ce sa renunțați ar tb sa discutați cu un av pt a vedea ce drepturi aveti ce puteti obtine..
Multumesc, Se pare ca sunt foarte mari si taxele de timbru, nu l-as putea evacua, pana la solutionarea partajului..... sa se bucure de banii nemunciti de el
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul unui acord de mediere pt partaj incheiat pana la primul termen vi se restituie 1/2 din taxa de timbru.

Ca sa divortati la notar tb sa retrageti actiunea din instanta.

In instanta investita cu solutionarea divortului puteti face oricand tranzactie.

Parerea mea din felul cum ati postat mesajul este ca sunteti sfatuita prost sau deloc in rezolvarea acestor situatii. Nu va stiti drepturile si nici caile legale de a le obtine. Consultati un avocat ca sa nu va para rau mai tarziu

Alte discuții în legătură

Divort + partaj pe cale amiabila anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Eu si sotul dorim sa divortam pe cale amiabila. Bunurile din casa le impartim amiabil, dar ar fi o ... (vezi toată discuția)
Prezenta paratului la audierea martorului maneanicoleta2006 maneanicoleta2006 Buna ziua! Sunt in proces de divort din culpa comuna, cu minori. 1. Va rog sa-mi spuneti daca e necesara prezenta sotului meu in sala de judecata ... (vezi toată discuția)
Prin notariat taxele sunt mai mici? anaanag anaanag buna seara! in urma divortului am introdus o actiune in constatare, prin care am am cerut in intregime apartamentul (existand o serie de motive care sustineau ... (vezi toată discuția)