Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vânzare-cumpărare

Bună ziua!
Părinții mei doresc să treacă casa pe mine și soțul meu. Cum ar fii mai bine să treacă ca să nu se mai schimbe și ca să stăm și noi în siguranță și ei până la moarte și nici după, ceilalți frați să nu atace? Mulțumesc!
Ana Murărescu, utilizator
Ana Murărescu a scris:

să nu atace?

Tranzactia sa fie reala: sa fie platit un pret, pretul sa fie real si nu derizoriu ( editat)
Mentionez ca nu am studii juridice: ce am spus este pe baza a ce am citit pe net.
gi-jane2, moderator
Sa le platiti un pret real, sincer si serios, prin virament bancar si sa fie prezenti fratii dvs la incheierea actului de vanzare, declarand ca pretul a fost achitat si actul nu e o donatie deghizata.
Se poate la vânzare - cumpărare cu uzufruct, părinții să se răzgândească?

raluk0207 a scris:

Sa le platiti un pret real, sincer si serios, prin virament bancar si sa fie prezenti fratii dvs la incheierea actului de vanzare, declarand ca pretul a fost achitat si actul nu e o donatie deghizata.

Atât timp cât le achitați prețul, nu se vor răzgândi.
Acum toți frații, au spus că nu vor nimic. Dar după moartea părinților, se pot răzgândii și să atace? Și poate să câștige dacă atacă? Sau nu au dreptul de a câștiga dacă s-a făcut act de vânzare - cumpărare cu uzufruct?

raluk0207 a scris:

Atât timp cât le achitați prețul, nu se vor răzgândi.