avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vânzare-cumpărare

Bună ziua!
Părinții mei doresc să treacă casa pe mine și soțul meu. Cum ar fii mai bine să treacă ca să nu se mai schimbe și ca să stăm și noi în siguranță și ei până la moarte și nici după, ceilalți frați să nu atace? Mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 7 Aprilie 2021
Ana Murărescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:01, 12 Aprilie 2021
Ana Murărescu a scris:

să nu atace?

Tranzactia sa fie reala: sa fie platit un pret, pretul sa fie real si nu derizoriu ( editat)
Mentionez ca nu am studii juridice: ce am spus este pe baza a ce am citit pe net.
Ultima modificare: Joi, 8 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa le platiti un pret real, sincer si serios, prin virament bancar si sa fie prezenti fratii dvs la incheierea actului de vanzare, declarand ca pretul a fost achitat si actul nu e o donatie deghizata.
Se poate la vânzare - cumpărare cu uzufruct, părinții să se răzgândească?

raluk0207 a scris:

Sa le platiti un pret real, sincer si serios, prin virament bancar si sa fie prezenti fratii dvs la incheierea actului de vanzare, declarand ca pretul a fost achitat si actul nu e o donatie deghizata.

Atât timp cât le achitați prețul, nu se vor răzgândi.
Acum toți frații, au spus că nu vor nimic. Dar după moartea părinților, se pot răzgândii și să atace? Și poate să câștige dacă atacă? Sau nu au dreptul de a câștiga dacă s-a făcut act de vânzare - cumpărare cu uzufruct?

raluk0207 a scris:

Atât timp cât le achitați prețul, nu se vor răzgândi.

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare - cumparare cu nuda prorprietate sau ....? crinaramona crinaramona Buna ziua! Vreau sa cumpar de la parintii mei casa in care locuiesc. Avand si un frate, care nu se intereseaza de soarta lor, cum trebuie sa procedez? ... (vezi toată discuția)
Pot pierde propietatea ? Nilmarcu Nilmarcu In anul 2014, mama mi a facut act de vanzare_cumparare ptr apartamentul in care locuiesc. Eu, mai am 4 frati. Mama mea, a murit in dec 2018. Mi a zis cineva, ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare sau contract de donatie danYel19 danYel19 buna ziua bunicul sotie mele vrea sa ne doneze apartamentul , dar cum sa facem contractul ? de vanzare cumparare cu uzufruct-viager sau de donatie ? precizez ... (vezi toată discuția)