Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... sesizare CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

sesizare CEDO

Unde se poate adresa o persoană pentru a putea adresa o sesizare la CEDO?
In termen de 6 luni de la solutionarea ultimei cai de atac a procedurii interne, petitionarul se poate adresa cu o plangere ( formularul il puteti gasi si pe internet) transmisa prin posta catre Curtea Europeana a Drepturilor Omului, Consiliul Europei, F-67075 STRASBOURG CEDEX.
manolescuflorin a scris:

Unde se poate adresa o persoană pentru a putea adresa o sesizare la CEDO?

Printr-o scrisoare adresată la Curte expunând clar obiectul plângerii sau prin expedierea formularului cererii îndeplinit la următoarea adresă :

Monsieur le Greffier de la
Cour européenne des Droits de l’Homme
Conseil de l’Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
manolescuflorin a scris:

Unde se poate adresa o persoană pentru a putea adresa o sesizare la CEDO?

Adresa o aveti mai sus.
Vedeti ca motivarea plangerii difera mult fata de dreptul intern.
Exista un formular cu ceea ce solicita CEDO care trebuie completat si motivat in fapt si in drept.

avocat Claudiu Lascoschi
Model de formular pentru cererile individuale adresate
Curţii Europene a Drepturilor Omului

CURTEA EUROPEANĂ A DREPTURILOR OMULUI

CONSILIUL EUROPEI

Cerere

prezentată în conformitate cu art.34 al Convenţiei Europene pentru Apărarea Drepturilor Omului şi a Libertăţilor Fundamentale, precum şi cu art.45 şi 47 ale Regulamentului Curţii Europene a Drepturilor Omului

I. Părţile
A. Reclamantul / Reclamanta

1. Nume ................................................................................................................
2. Prenume.............................................................................................................
Sex : masculin / feminin
3. Cetăţenie............................................................................................................
4. Profesia..............................................................................................................
5. Data şi locul naşterii..........................................................................................
6. Domiciliul..........................................................................................................
7. Telefon...............................................................................................................
8. Adresa actuală (dacă diferă de cea de la pct.6).........................
9. Numele şi prenumele reprezentantului / reprezentantei..................
10. Ocupaţia reprezentantului / reprezentantei........................................................
11. Adresa reprezentantului / reprezentantei...........................................................
12. Telefon................................................ Fax........................................................

B. Înalta parte contractantă
(Se va indica numele statului împotriva căruia se introduce cererea)

13. ..........................................................................................................................

II. Expunerea faptelor (Se va expune clar şi amănunţit faptele care fac obiectul plângerii, de preferinţă în ordine cronologică, cu menţionarea datei exacte a acestora)

14............................................................................................................................

III. Expunerea pretinsei sau pretinselor violări ale convenţiei şi/sau protocoalelor, precum şi a argumentelor în sprijinul acestor afirmaţii

15............................................................................................................................

IV. Expunere în legătură cu prevederile art.35 parag.1 din Convenţie
(Se vor indica recursurile exercitate în faţa autorităţilor naţionale)

16. Decizia internă definitivă (data şi natura deciziei, organul care a pronunţat-o).
17. Alte decizii (enumerate în ordine cronologică, indicând, pentru fiecare decizie, data, natura şi organul care a pronunţat-o).
18. Dispuneţi sau aţi dispus de un recurs pe care nu l-aţi exercitat? Dacă da, care şi pentru ce motiv acesta nu a fost exercitat?

V. Expunerea obiectului cererii şi a pretenţiilor provizorii în vederea acordării unei satisfacţii echitabile

19............................................................................................................................

VI. Alte instanţe internaţionale care examinează sau au examinat cazul

20. Aţi prezentat în faţa unei alte instanţe internaţionale de anchetă sau de reglementare capetele de cerere din prezenta plângere; dacă da, furnizaţi informaţii detaliate cu privire la acest aspect.

VII. Lista documentelor (nu se trimit originalele, ci numai copii)
(Se ataşează copii ale tuturor deciziilor menţionate mai sus. Dacă nu se pot obţine copiile, trebuie explicat motivul. Aceste documente nu se înapoiază).

21.a).......................................................................................................................
b)..........................................................................................................................
c)..........................................................................................................................

VIII. Declaraţia şi semnătura

22. Declar pe onoare că informaţiile ce figurează în prezentul formular de cerere sunt exacte.

Locul.......................................................................................................................
Data.........................................................................................................................

Semnătura reclamantului sau a reprezentantului ...................................................