avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cererea preliminara
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cererea preliminara

buna seara v-as solicita sa-mi spuneti daca este o limita a numarului de pagini ce trebuie sa contina cererea preliminara inaintata Curtii de justitie de la Strasbourg.
va multumesc.
Cumparati Conventia Europeana a Drepturilor Omului de la orice stand;la sfarsit aveti indicatiile necesare.
Nu exista un anumit nr. de pagini, insa pe site-ul CEDO
exista un formular tipizat care trebuie
descarcat, iar acesta trebuie completat pe capitole si conform indicatiilor primite.
Acesta cerere se completeaza in conformitate cu art. 34 al Convenţiei Europene a Drepturilor Omului, precum şi cu art. 45 şi 47 ale Regulamentului Curţii
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2010
Daniel Coman, Avocat
Nu trebuie sa confundam Curtea Europeana a Drepturilor Omului cu Curtea de Justitie Europeana... :)

Daca sunteţi în posesia unui formular de cerere pentru CEDO, acesta trebuie să cuprindă :
• un scurt rezumat al faptelor, precum şi plângerile Dumneavoastră ;
• menţionarea unuia sau a mai multor drepturi garantate de Convenţie care consideraţi că au fost încălcate ;
• recursurile pe care deja le-aţi exercitat ;
• o copie a deciziilor pronunţate în cazul Dumneavoastră de către toate autorităţile publice vizate. Aceste documente nu vor fi trimise înapoi, trimiteţi deci numai copiile ;
• formularul trebuie să fie semnat de Dumneavoastră personal, în calitate de reclamant sau de reprezentantul Dumneavoastră.
Nu exista o limitare a numarului de pagini ...


Nimeni nu a vorbit la acest topic decat de CEDO.

Mai mult, CEDO are sediu la Strarbourg, iar Curtea de Justitie la Luxembourg.

CEDO e organ in componenta Consiliului Europei, air Curtea de Justitie este
un organ al Uniunii Europene.
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2010
Daniel Coman, Avocat
@Daniel Coman

Domnul @freelis are dreptate!:)

Confuzia a fost facuta de user nu de dvs. deoarece a intrebat de cererea preliminara.
Hotararea preliminara este o actiune ce este de competenta CJUE (art.267 TFUE),iar nu de cea a Curtii Europene a Drepturilor Omului.:)

Alte discuții în legătură

Proces litigii munca ionica1 ionica1 Buna seara.Am avut un proces - litigii de munca- care s-a terminat de judecat la curtea de apel, cu raspuns nefavorabil mie.As dori sa stiu daca ma adresez ... (vezi toată discuția)
Cum se poate contacta curtea suprema de justitie de la haga? cercelgeo cercelgeo In cazul in care as primi o sentinta definitiva si irevocabila in Romania si consider mi ca s-a facut o nedreptate ma pot adresa Curtii supreme de justitie de ... (vezi toată discuția)
C e d o gabriela8 gabriela8 In situatia in care sunt nemultumita de decizia Curtii de Apel in cazul unui litigiu de munca, exista vreo sansa ca o eventuala cerere a mea adresata CEDO sa ... (vezi toată discuția)