Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cererea preliminara
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cererea preliminara

buna seara v-as solicita sa-mi spuneti daca este o limita a numarului de pagini ce trebuie sa contina cererea preliminara inaintata Curtii de justitie de la Strasbourg.
va multumesc.
Cumparati Conventia Europeana a Drepturilor Omului de la orice stand;la sfarsit aveti indicatiile necesare.
Nu exista un anumit nr. de pagini, insa pe site-ul CEDO
exista un formular tipizat care trebuie
descarcat, iar acesta trebuie completat pe capitole si conform indicatiilor primite.
Acesta cerere se completeaza in conformitate cu art. 34 al Convenţiei Europene a Drepturilor Omului, precum şi cu art. 45 şi 47 ale Regulamentului Curţii
Daniel Coman, Avocat
Nu trebuie sa confundam Curtea Europeana a Drepturilor Omului cu Curtea de Justitie Europeana... :)

Daca sunteţi în posesia unui formular de cerere pentru CEDO, acesta trebuie să cuprindă :
• un scurt rezumat al faptelor, precum şi plângerile Dumneavoastră ;
• menţionarea unuia sau a mai multor drepturi garantate de Convenţie care consideraţi că au fost încălcate ;
• recursurile pe care deja le-aţi exercitat ;
• o copie a deciziilor pronunţate în cazul Dumneavoastră de către toate autorităţile publice vizate. Aceste documente nu vor fi trimise înapoi, trimiteţi deci numai copiile ;
• formularul trebuie să fie semnat de Dumneavoastră personal, în calitate de reclamant sau de reprezentantul Dumneavoastră.
Nu exista o limitare a numarului de pagini ...

Nimeni nu a vorbit la acest topic decat de CEDO.

Mai mult, CEDO are sediu la Strarbourg, iar Curtea de Justitie la Luxembourg.

CEDO e organ in componenta Consiliului Europei, air Curtea de Justitie este
un organ al Uniunii Europene.
Daniel Coman, Avocat
@Daniel Coman

Domnul @freelis are dreptate!:)

Confuzia a fost facuta de user nu de dvs. deoarece a intrebat de cererea preliminara.
Hotararea preliminara este o actiune ce este de competenta CJUE (art.267 TFUE),iar nu de cea a Curtii Europene a Drepturilor Omului.:)