Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. In iunie 2020 am primit ATR pentru a aduce ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. In iunie 2020 am primit ATR pentru a aduce o coloana ...

Buna ziua. In iunie 2020 am primit ATR pentru a aduce o coloana electrica la locuinta mea din Navodari. Am facut contract de racordare si furnizare cu Enel, am virat catre Enel in luna octombrie 2020 suma agreata in contract. Firma aleasa si agreata de Enel a inceput lucrarile deabia acum, in aprilie 2021, dupa emiterea ordinului ANRE de racordare gratuita. Toate acestea le-am facut in speranta ca voi primi compensatii banesti de la cei ce urmau sa se branseze in coloana adusa pe cheltuiala mea (pe o perioada de 5 ani, asa cum e stipulat in contractul cu Enel).

Fiind demarata procedura anul trecut si finalizand lucrarea in altfel de conditii (cu o lege noua bazata pe ordinul ANRE) nu stiu cui sa ma adresez pentru a-mi recupera investitia asa cum mi se pare firesc.
Buna ziua,
Ne puteti spune va rugam frumos, cum ati solutionat probl cu Enel? Respectiv daca au suportat sau nu ei, costurile racordarii?
Mentionez ca m- ar ajuta enorm raspunsul dvs, intrucat suntem in aceeasi situatie si suma solicitata prin ATR este una absolut considerabila.
Va multumesc!

vasiledaniela a scris:

Buna ziua. In iunie 2020 am primit ATR pentru a aduce o coloana electrica la locuinta mea din Navodari. Am facut contract de racordare si furnizare cu Enel, am virat catre Enel in luna octombrie 2020 suma agreata in contract. Firma aleasa si agreata de Enel a inceput lucrarile deabia acum, in aprilie 2021, dupa emiterea ordinului ANRE de racordare gratuita. Toate acestea le-am facut in speranta ca voi primi compensatii banesti de la cei ce urmau sa se branseze in coloana adusa pe cheltuiala mea (pe o perioada de 5 ani, asa cum e stipulat in contractul cu Enel).

Fiind demarata procedura anul trecut si finalizand lucrarea in altfel de conditii (cu o lege noua bazata pe ordinul ANRE) nu stiu cui sa ma adresez pentru a-mi recupera investitia asa cum mi se pare firesc.

Adina Onetiu, utilizator