Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In seara de 14 martie am fost oprit de un echipaj de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In seara de 14 martie am fost oprit de un echipaj de politie ...

In seara de 14 martie am fost oprit de un echipaj de politie si testat cu etilotestul, acesta fiind negativ iar dupa o verificare cu aparatul drug test am fost depistat conducand pe cocaina. Cum se face ca inainte cu o zi am consumat thc la o petrecere si niciodata cocaina si raspunsul a fost thc negativ ? Problema este ca am doar 9 luni de permis si nu stiu la ce sa ma astept . Va multumesc!
S-a deschis dosar penal si se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 2 Cod penal.
In ceea ce priveste rezultatul aparatului drug test, este vorba de o eroare, la analizele probelor biologice o sa apara exact ce ati consumat.
Pentru celeritate, solicitati organului de up sa achitati dvs contravaloarea buletinului toxicologic, oricum dureaza cateva luni pana se primeste rezultatul.
Cat dureaza cercetarile veti avea dreptul de circulatie suspendat, daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul dvs se anuleaza.
Pentru apararea drepturilor si libertatilor dvs, angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.
Contează foarte mult si daca pledati vinovat sau nevinovat.
Împreună cu avocatul veți putea lamuri cum sa va apărați, acesta fiind primul aspect înainte de toate care trebuie stabilit.
În funcție de felul în care pledati este si costul pentru avocat.
Ca sa mai puteți conduce ar trebui sa pledati nevinovat.
Patrascu Razvan & Claudiu LASCOSCHI Domnilor avocati, in situatia in care esti oprit de politisti si ti se cere sa te supui testarii, tu stiind ca nu ai consumat substante interzise (includ si alcoolul), poti refuza testarea si sa soliciti recoltarea de probe biologice? In cazul de fata, daca tanarul refuza testarea si solicita sa-i fie recoltate probe biologice, organul nu avea cu ce-l ,,agata"! Dupa X luni venea si rezultatul si nici nu avea interesul sa plateasca el costul analizelor. Intre timp consulta un avocat si daca era cazul altfel decurgeau intalnirile cu politistul si/sau procurorul! P.S. Gandul ma duce la cazul Victor SLAV, apropo de (in)precizia ,,truselor" drug test.
DlGoe, utilizator
Dvs credeti ca ati descoperit un vid legislativ dar nu este chiar asa in practica. Daca politistul constata cu propriile simturi ca persoana respectiva prezinta un comportament specific consumatorilor de droguri, ii solicita sa fie testat cu aparatul drug test. Daca se refuza testarea si se solicita prelevarea de mostre biologice, ulterior, se intocmeste PV de constatare a infractiunii flagrante, se retine permisul si se elibereaza dovada fara drept de circulatie.

DlGoe a scris:

Patrascu Razvan & Claudiu LASCOSCHI Domnilor avocati, in situatia in care esti oprit de politisti si ti se cere sa te supui testarii, tu stiind ca nu ai consumat substante interzise (includ si alcoolul), poti refuza testarea si sa soliciti recoltarea de probe biologice? In cazul de fata, daca tanarul refuza testarea si solicita sa-i fie recoltate probe biologice, organul nu avea cu ce-l ,,agata"! Dupa X luni venea si rezultatul si nici nu avea interesul sa plateasca el costul analizelor. Intre timp consulta un avocat si daca era cazul altfel decurgeau intalnirile cu politistul si/sau procurorul! P.S. Gandul ma duce la cazul Victor SLAV, apropo de (in)precizia ,,truselor" drug test.

Intrebarea mea era/este aceasta: ,,[...]in situatia in care esti oprit de politisti si ti se cere sa te supui testarii, tu stiind ca nu ai consumat substante interzise (includ si alcoolul), poti refuza testarea si sa soliciti recoltarea de probe biologice?" Raspuns: ,,Daca politistul constata cu propriile simturi[....]" Ce sa constate in situatia de mai sus politistul cu propriile simturi?! P.S. Multi ar zice ca daca n-ai consumat, n-ai niciun motiv sa refuzi drug testul si/sau etilometrul. Nu-i asa! O fi cazul Victor SLAV unu la un milion, dar asta e pura statistica, oricare o poate pati.
DlGoe, utilizator