Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Diploma valabila ue?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Diploma valabila ue?

Buna ziua,am urmat un curs de cosmeticiana aprobat de ministerul invatamantului,intrebarea mea este daca este valabila in ue dupa traducerea si legalizarea diplomei?Va multumesc,Oana
Recunoasterea profesiei se refera la dreptul de a practica o meserie, pe baza calificarilor obtinute in orice stat membru al Uniunii Europene. Exista doua tipuri de recunoastere profesionala:

1. Recunoastere imediata - in cazul profesiilor reglementate prin diferite directive ale Uniunii Europene. Din aceasta categorie fac parte medicii. Medicii stomatologi, medicii veterinari, arhitectii, asistentii medicali, farmacistii, moasele si avocatii. Daca profesezi una dintre meseriile mentionate mai sus, vei putea lucra in alte tari ale UE fara a mai avea nevoie de o recunoastere a calificarilor, indiferent daca diploma ta este obtinuta inainte sau dupa aderarea Romaniei la UE.

2. Recunoasterea reciproca - pentru alte meserii decat cele de mai sus, pot exista acorduri bilaterale de recunoastere a dreptului de practicare a anumitor profesii. Trebuie sa verifici daca, printr-un astfel de acord, meseria ta este recunoscuta in statul in care doresti sa lucrezi.
Cornel Vasile, Consilier juridic