Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pensionar, fost deportat in Baragan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pensionar, fost deportat in Baragan

Pensionar, fost deportat in Baragan, 1952-1956 beneficiez de indemnizatie conform lege 118/1990, am inteles scutita de impozit;
la fel scutit de impozit pe casa;
-se aplica scutire de impozit (taxa) si pe locul de veci cara imi apartine?
- se aplica scutirea de impozit si pe pensie (privata)?
multumesc pentru raspuns,
donau44
george-neagu, moderator
Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
....
s) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 şi 5 din Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, şi a persoanelor fizice prevăzute la art. 1 din Ordonanţa Guvernului nr. 105/1999, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 189/2000, cu modificările şi completările ulterioare; scutirea rămâne valabilă şi în cazul transferului proprietăţii prin moştenire către copiii acestora, indiferent unde aceştia domiciliază.
....

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
.....
s) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 și 5 din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificările și completările ulterioare, și a persoanelor fizice prevăzute la art. 1 din Ordonanța Guvernului nr. 105/1999, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 189/2000, cu modificările și completările ulterioare; scutirea rămâne valabilă și în cazul transferului proprietății către copiii acestor categorii de beneficiari;
.....

În categoria veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 62 lit. a) din Codul fiscal se cuprind veniturile obținute de persoanele fizice, potrivit legii, cum sunt:
....
o) indemnizațiile acordate în baza Decretului-Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările și completările ulterioare;
....

- extras Cod Fiscal -
multzumesc pentru raspuns; am inteles ca :
pentru alte venituri in afara indemnizatiei cf. lege 118, cum ar fi pensii, se plateste impozit;
pentru locul de veci din cimitir, nefiind aferent casei, de asemenea se plateste impozit;
este corect?
mersi pentru raspuns....