Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Lucrez in distributie iar angajatorul ne ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Lucrez in distributie iar angajatorul ne opreste suma ...

Buna ziua!
Lucrez in distributie iar angajatorul ne opreste suma de 170 ron lunar garantie pentru autovehiculul pe care il avem in primire! Mentionez ca nu ne ofera chitanta pe acesti bani! Este vreo sansa sa-i recuperam?
Fara vreo dovada a retinerii , va fi cam greu sa recuperati acea suma.

Cornel Vasile a scris:

Fara vreo dovada a retinerii , va fi cam greu sa recuperati acea suma.

Daca salariul se virează pe card e simplu de dovedit
Daca retinerea se face pe statul de plata nu se elibereaza chitanta. Banii ar trebui sa fie virati intr-un cont special de garantii de unde angajatorul nu-i poate scoate decat in situatii speciale.
Verificati daca apare acea retinere pe statul de plata / fluturas. Daca nu, probabil angajatorul deja isi face o casa de vacanta sau strange bani pentru o masina (aproape obligatoriu BMW). Chestia ca este usor de dovedit retinerea daca salariul este virat pe card este discutabila. Poate angajatorul declara si depune drept salariul exact ce ati negociat, mai putin acei 170 lei.
Vladimir28 a scris:

Buna ziua!
..
Este vreo sansa sa-i recuperam?

Exista șanse sa-i recuperați, în situația in care se va dovedi ca reținerea nu este corecta.
Cornel Vasile, Consilier juridic