Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont de garantie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont de garantie

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: timp de 2 ani de zile mi s-a oprit 10% din salariu drept garantie, bani care s-au virat lunar intr-un cont. In momentul in care s-a propuntat executarea silita, mi-au pus poprire si pe contul de salariu si pe contul de garantie. Acum nu mai lucrez la firma respectiva si vreau sa-mi recuperez garantia oprita lunar, insa de la banca imi spun ca nu pot dispune de suma respectiva pentru ca exista poprire pe cont, iar executorul imi spune ca banca nu avea voie sa infiinteze poprire pe contul de garantii. Ce pot face pentru a-mi recupera banii?
Hiper corect ar fi ca sumele depuse ca și garanție, pănă la momentul începerii executării silite să meargă către poprire, iar restul să vi se restituie.

Însă nu se va întâmpla așa ceva. Banii vor merge către poprire, pentru că nu mai reprezintă venit salarial ci restituire garanție.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Deci nu exista nicio cale sa-mi recuperez banii aia? Cum dracu' sa nu reprezinte venit salarial daca au fost opriti lunar, din salariu? Doar nu sunt mostenire, sau altceva. Sunt bani din salariul meu.
beatrice_barbu, utilizator
Doamnă, cu legea e mai greu . Dacă iei salariul și îl ții la bancă, nu mai e venit salarial, ci economie. Își pierde caracterul de venit, dacă stă în cont.
Mi-e teamă că va trebui să vă judecați pe contestație la executare și să aveți noroc de un judecător deștept.
Sa-i ia dracu' de nenorociti. Eu nu imi tin salariul in cont si il primesc pe card. Practic sunt obligata sa-l primesc pe card, pentru ca eu nu sunt de acord cu asta. Garantia la fel. Niste nenorociti. Inclusiv firma la care am lucrat.
In concluzie, banii vor stinge din debit?
Lasați doamna piaza rea acolo unde este și n-o mai invocați. Nu o să vă rezolvați astfel problemele, dimpotrivă.

Da, banii vor ajunge la executor, de acolo la creditorul urmăritor și vor stige din debit.