Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună ziua. Am și eu o întrebare și sper ca ma ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună ziua. Am și eu o întrebare și sper ca ma puteți ajuta. ...

Bună ziua. Am și eu o întrebare și sper ca ma puteți ajuta. În cazul în care ai fost legitimat pt nepurtarea măștii în stația de autobuz, dar nu ai fost înștiințat ca vei primi amenda, nu ai semnat nici un proces verbal și ai refuzat ridicarea acesteia, dar ai primit-o ulterior de la anaf, mai ai vreo șansă în cazul în care faci contestație? Te poți folosi cumva de faptul ca nu ți s-a dat sa semnezi procesul verbal? Mulțumesc.
Termenul de contestatie este de 15 zile de la data cand ati luat la cunostinta despre procesul verbal de contraventie. Faptul ca nu ati semnat nu este un motiv de nulitate absoluta. Trebuie vazut daca procesul verbal este intocmit corect, cuprinde toate mentiunile prevazute de lege, etc. De asemenea, este necesara verificarea temeiului de drept invocat, daca fapta corespunde cu realitatea, etc. Nu va descurajati.

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima", Avocat