Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prioritate urbansim in fata Codului Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prioritate urbansim in fata Codului Civil

Buna ziua,

Am un teren pe care intentionez sa construiesc o casa. In certificatul de urbanism se impune o limita fata de hotarul din stanga de 2m iar fata de cel din dreapta, 3m. Avand in vedere prevederile codului civil privind amplasarea constructiilor, eu inteleg ca in urma acceptului scris al vecinului, as putea micsora limita. ( ma intereseaza doar limita din stanga ). Bineinteles, fara geam pe acea parte.
Am rugat arhitectul sa ia legatura cu directia de urbanism a primariei in cauza, sa ceara clarificari privind certificatul de urbanism, mai concret discutia cu limitele de proprietate. Raspunsul primit a fost ca nu se poate face derogare de la regulamentul de urbanism nici macar prin acordul partilor.

Ma puteti ajuta va rog cu clarificari daca intr-adevar un accept scris al vecinului nu ar putea modifica aceste limite si daca intr-adevar regulamentul de urbanism are prioritate fata de codul civil in acest sens?
r__p, utilizator
Se poate face PUZ (plan urbanistic zonal) si PUD (plan urbanistic de detliu) prin care se deroga de la prevederile PUG. Arhitectul cunoaste acest lucru, insa procedura este foarte anevoioasa: este necesara intocmirea unei alte documentatii tehnice, obtinute alte avize, acorduri, etc. Prevederile codului civil sunt generale. Prin planul de urbanism se stabilesc anumite reguli specifice care au prioritate.
Multumesc pentru raspuns.

gi-jane2, moderator