Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua Am 49 de ani și sunt pompier de 15 ani. ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua Am 49 de ani și sunt pompier de 15 ani. Sufăr de ...

Bună ziua Am 49 de ani și sunt pompier de 15 ani. Sufăr de miopie.la ochiul drept care cu timpul a ajuns la destul de mare -8. Ochiul stâng este normal.Dr oftalmolog mi_a recomandat să mă duc la Spitalul Militar spunând că sunt inapt pentru armată. Asa să fie??
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1
Fişa 145. Personal care lucrează ca pompier salvator intrauzinal, salvamar, salvamontist, alte categorii de salvatori
Contraindicaţii:
- diabet zaharat decompensat
- obezitate (IMC>35 kg/m²)
- epilepsie
- boli psihice
- boli cronice ale sistemului nervos
- surditate şi hipoacuzie severă bilaterală
- tulburări de echilibru
- dizartrie
- afecţiuni musculoscheletale care împiedică prehensiunea, statica sau echilibrul
- hipertensiune arterială, formă medie sau severă
- boală cardiacă ischemică
- insuficienţă cardiacă
- disfuncţie ventilatorie medie sau severă, indiferent de cauza generatoare
- boli endocrine manifeste
- scăderea acuităţii vizuale sub 0,3 la un ochi şi sub 0,7 la celălalt ochi fără corecţie sau sub 0,7 la ambii ochi fără corecţie optică suficientă (diferenţă de corecţie optică >3D între ochi)
- miopie peste -3D cu astigmatism care să nu depăşească 2D cyl

- glaucom cu unghi închis neoperat
- glaucom cu unghi deschis (diagnosticat anterior)
- dezlipire de retină (inclusiv postoperator)
- afachie
- îngustarea periferică a câmpului vizual mai mare de 20s, în cel puţin 3 cadrane la AO
- retinopatie pigmentară confirmată (prin adaptometrie sau EOG)
- orice afecţiune oculară acută şi evolutivă până la vindecare şi reevaluare funcţională vizuală
- vârstă sub 18 ani
In armata, contraindicatiile pot fi si mai drastice.
Va trebui sa mergeti la Spitalul militar fiind posibila o pensionare pe caz de boala.
Oftalmologul care v-a verificat in cadrul examinarii medicale periodice trebuia sa va dea trimitere la Spital, nu sa va faca o recomandare.