Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, care sunt actele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, care sunt actele suficiente ...

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, care sunt actele suficiente prin care, se poate demonstra gradul de rudenie dintre mama si fiica ei necasatorita daca, mama este divortata.
Certificatul de nastere al fiicei si sentința de divort ( daca mama a păstrat numele de familie al fostului sot)
Mama a revenit la numele de fata.
Multumesc pentru raspunsul dvs. avizat. Dar, o femeie care da nastere unui copil si ulterior divorteaza reluandu-si numele de fata, trebuie sa demonstreze ca, este MAMA acelui copil, numai prezentand si Hotararea de divort?
Da.
Pentru ca la momentul nasterii fiicei, pe mama o chema X, fiind căsătorită.
In urma divortului, mama revine la numele avut anterior căsătoriei, și în prezent se numeste Y.
Si trebuie dovedit ca Y este fosta X si este aceeași persoană.