avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, care sunt actele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, care sunt actele suficiente ...

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, care sunt actele suficiente prin care, se poate demonstra gradul de rudenie dintre mama si fiica ei necasatorita daca, mama este divortata.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:03, 20 Aprilie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Certificatul de nastere al fiicei si sentința de divort ( daca mama a păstrat numele de familie al fostului sot)
Mama a revenit la numele de fata.
Multumesc pentru raspunsul dvs. avizat. Dar, o femeie care da nastere unui copil si ulterior divorteaza reluandu-si numele de fata, trebuie sa demonstreze ca, este MAMA acelui copil, numai prezentand si Hotararea de divort?
Da.
Pentru ca la momentul nasterii fiicei, pe mama o chema X, fiind căsătorită.
In urma divortului, mama revine la numele avut anterior căsătoriei, și în prezent se numeste Y.
Si trebuie dovedit ca Y este fosta X si este aceeași persoană.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se pot modifica parintii in certificatul de nastere? felixtm felixtm Buna doresc sa ajut pe cineva si de aceea va rog sa imi raspunde-ti la o intrebare. X si Y au facut un copil desi femeia Y inca nu terminase procesul de ... (vezi toată discuția)
O situație complicată - mamă însărcinată cu alt bărbat decât soțul Crissa94 Crissa94 Buna seara! Povestea mea poate parea ciudata, dar mergand pe zicala \"Omul bun e luat de prost.\", incerc si aici. Dupa o relatie de concubinaj, de ... (vezi toată discuția)
Pastrarea numelui dobandit prin casatorie annmaria annmaria Buna ziua. As dori sa stiu daca este posibila pastrarea numelui dobandit prin casatorie, dupa divort, chiar daca sotul nu este de-acord cu acest lucru. ... (vezi toată discuția)