Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot face rost de o copie după un certificat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot face rost de o copie după un certificat de deces în ...

Cum pot face rost de o copie după un certificat de deces în Toronto Canada de la cumnatul meu decedat acolo. Soția lui nu mai comunică cu noi,
Solicitati prin ambasada Romaniei din Canada.
Nu m-am făcut înțeles, cumnatul meu a decedat în 1998 în Canada și soția lui a decis să îl îngroape în România, el a avut dublă cetățenie româno-canadiană și a fost o familie rece și retrasă. Ea, soția, a binevoit să se întoarcă în Canada imediat după înmormântare. Noi, familia, vrem să facem succesiunea și nu avem nici certificat de căsătorie între ei, nici de deces. Pot primi ajutor în vreun fel.
Soția a cerut transcrierea certificatului de deces? Dacă e înmormântat în România, i-a trebuit adeverință de înhumare, dacă i s-a eliberat adeverință de înhumare, a avut certificat românesc. Dacă aveți calitatea de a solicita duplicatul, puteți face acest lucru la primăria unde s-a solicitat transcrierea sau prin primăria unde dvs aveți domiciliu. Primăria nu deține certificate, ci doar acte în baza cărora se eliberează certificate sau duplicate, după caz.
leu12, utilizator
Mama lui are dreptul?
da