Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... preot -abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

preot -abuz in serviciu

ce poate primi un preot pentru abuz in serviciu?
inhumare unui decedat fara adeverinta de inhumare si certificat de deces.
cred ca acatiste si liturghii :">
ceva a avut el de a oficiat... si-apoi ce voiati, sa nu-l ingroape?!:(
Din cate stiu eu, nu preotul are obligatia de inhumare a unei persoane, preotul doar conduce procesiune religioasa (atunci cand exista).

Obligatia declararii mortii, obtinerii certificatului de deces si adeverintei de inhumare apartine familiei.

Nedeclararea decesului în termenele prevăzute de lege, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 50 la 150 lei. Avand in vedere cheltuielile de inmormantare care de obicei se ridic la cateva mii de lei suma de 150 de ron e chilipr
ContSters98245, utilizator
preotul n-are vreo treaba, insa administratorul cimitirului nu ar fi trebuit sa permita ca mortul sa fie ingropat fara sa existe certificatul constatator.
Preotul era obligat sa solicite la inhumare certificatul de deces pt a savarsi slujba de ingropare la fel cum la casatorie preotul solicita certificatul de casatorie emis de primarie.
Am intalnit un caz similar in care au fost anuntate politia si procuratura,acestea facand cercetari iar in cazul respectiv era vb de familie care nu dorea sa declare decesul pt a beneficia in continuare de pensia batranului.Daca nu a fost prezentat un certificat de deces atunci se poate prezuma ca decedatul nu avea identitate.
Si daca ar fi sa mergem putin mai departe cu gandirea...cum se poate ascunde mai bine un omor decat ingropand cadavrul in cimitir?!
Preotul respectiv poate fi sanctionat de catre parohul bisericii in care acesta isi desfasoara activitatea,iar daca acesta este paroh,de catre seful parohiei zonale.Banuiesc ca i se va da ori post ori detasarea la o manastire.
Si ce se intampla cu cei inmormantati fara procesiune religioasa? Adica daca respectivul este ateu si a interzis familiei pe timpul vietii ca la deces sa aiba procesiune religioasa?

Administratorul probabil ca ar fi trebuit sa ceara adeverinta de inhumare.