Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract

Buna ziua! Am contractat servicii de net si tv de la un binecunoscut operator in data de 09 aprilie 2020, pe doi ani. Operatorul a modificat unilateral tarifele in luna februarie, fara sa ma notifice, eu sesizand acest fapt la plata facturii. Am sunat pentru reziliere iar raspunsul operatorului a fost ca am depasit un termen de la trimiterea unui mail, pe care in mod cert nu l-am primit si ca pot rezilia doar in conditiile platii a 50% din valoarea serviciilor pana la scadenta. Va rog sa-mi spuneti daca poate operatorul sa faca dovada trimiterii mail-ului de instiintare, daca trebuia sa ma notifice si prin alte cai de comunicare sau a savarsit un abuz procedand astfel si daca face obiectul unei sesizari la ANPC. Va multumesc.
Bună seara! Aveți dreptul să vă adresați OJPC, însă înainte va recomand sa citiți cu atenție contractul. Nu cred că operatorul de servicii nu ar respectat clauzele. Succes!