Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limita construire vecini duplex
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limita construire vecini duplex

Buna seara!Am achizitionat o jumatate de duplex in 2019, iar acum vecinul si-a construit o terasa pe toata suprafata curtii pe care a acoperit-o cu policarbonat, iar eu acum nu mai am lumina, deoarece in fata am cladire, iar lumina venea din partea aceea.Acum vrea sa faca si un gard din lemn inalt de 2,5 m. Ce pot sa fac in aceste conditii?De precizat ca a constuit lipit de gardul comun, iar gardul il face lipit de cel comun, care in momentul de fata este din plasa sudata, intrucat trece lumina prin el. Exista o distanta anume la care se poate construi dupa linia de hotar sau o inaltime anume? Precizez ca a facut totul fara proiect si fara aprobarea mea. Multumesc!
monicaf, utilizator