Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei custodie copil

sunt mama a doi copii gemeni si vreau sa stiu daca tatal care si-a recunoscut copii legal la nastere si nu sunt casatorita cu el, are dreptul la custodia lor.Copii au 11 ani iar tatal este in prezent casatorit cu femeia cu care era si la nastere casatorit si are un copil minor de 15 ani cu ea.ma ameninta ca-mi ia copiii. Poate sa faca lucrul asta?
Odata ce a recunoscut copiii , tatal poate cere incredintarea copiilor spre crestere si educare, insa , intotdeauna , nu e avuta in vedere de catre instanta de judecata dorinta parintilor , ci interesul superior al copiilor.
Asa incat , daca dumneavoastra oferiti bune conditii , materiale si afective , celor doi copii , si pana in momentul de fata le-ati oferit sustinere , sansele acestuia sunt limitate.

V-ati adresati instantei de judecata in vederea incredintarii copiilor ?Presupun ca nu .Ar fi bine sa aveti dumneavoastra aceasta initiativa , pentru a clarifica aceste raporturi de familie.

(optiunea copiilor va fi aflata , in mod obligatoriu , in camera de consiliu).

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
copii sunt declarati la el in intretinere la serviciu pt deduceri,este asta un atu pt el
marice, utilizator
pt. el da, pentru deducerea de impozit din salar, adica i se trage mai putin impozit din salar.
Of of
Cu privire la intretinere, chiar daca acesti copii nu au fost nascuti in cadrul unei casatorii, tatalui ii incumba o obligatie in acest sens (legea nu face nicio distinctie cu privire la intretinerea copiilor din afara casatoriei , cata vreme nu au fost incredintati niciunuia dintre parinti).

Va sustine fiananciar ?Sau isi sustinere interesele proprii prin precizarea facuta in societatea unde lucreaza ?

Raportat la situatia faptica per ansamblu , acest aspect specificat de dumneavoastra mai sus e unul minor.
da ne sprijina financiar si a contribuit pana acum la tot ce implica notiunea de tata, educatie, ingrijire,afectiune si tot ce trebuie, chiar isi iubeste copii iar ei il iubesc