Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, În spatele curții mele, mai exact lipit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, În spatele curții mele, mai exact lipit de gardul ...

Buna ziua,

În spatele curții mele, mai exact lipit de gardul din spate, exista o fâșie de teren de 5m lățime și 20m lungime, care este practic al nimănui. Nu apare în evidentele cadastrale, nu are proprietar, nu are cf. Fiind lipit de curtea mea, ma puteți sfătui cum as putea întra în posesia acestui teren pe cale legala? Fiind teren fara proprietar, exista vreo posibiltatea prin care nu trebuie sa cer acord scris de la vecini? Mentionez ca am un vecin de rea credinta, care ne-a declarat război, doar pt simplul motiv ca i-am cerut macar 2 ore de liniște pe zi. De asemenea, menționez ca fasia respectiva de teren da intr-un drum, deci o eventuala alipire nu ar putea fi posibila, decat la curtea mea.
Va mulțumesc in avans.
Puteți prin intermediul Uzucapiunii, dar cel mai bine va interesați la Unitatea Administrativ Teritoariala de situația terenului respectiv.
Mulțumesc pentru raspuns. Am luat legătura cu un topograf, care, după ce a verificat situația acelui teren, ne-a spus ca nu exista nicio informație. Noi bănuim ca acel teren este un surplus rezultat în urma dezmembrării lotului pe care se afla imobilul nostru si alte 3 imobile din vecinatate.

Avocat Popescu Radu Cătălin a scris:

Puteți prin intermediul Uzucapiunii, dar cel mai bine va interesați la Unitatea Administrativ Teritoariala de situația terenului respectiv.

helguti22, utilizator