avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot obtine incheierile de carte funciara?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot obtine incheierile de carte funciara?

Buna dimi!Dc ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care sunt pasii de urmat in cazul in care sunt proprietar(persoana juridica SA)pe mai multe imobile si am constatat ca nu am incheierile de carte funciara.Am schitele cu numar cadastral, precum si cu numar de inregistrare la oficiul de cadastru . Multumesc
Cel mai recent răspuns: pacurar , utilizator 15:15, 8 Ianuarie 2010
buna ziua!
ati dobandit aceste imobile prin contarcte de vanzare cumparare?
daca da, mergeti la BNP unde ati incheiat tranzactiile si ar trebuie sa fie acolo!
Aveti 2 variante:
1-- Mergeti la biroul notarial (birourile) unde ati incheiat tranzactiile respective si verificati daca au incheierile dvs de intabulare si le ridicati de la notarii respectivi;
2-- Solicitati de la birourile de carte funciara respective duplicate dupa incheierile dvs de intabulare!
Succes!
este posibil sa nu le fi avut niciodata, pentru ca s-ar putea sa nu aveti intabulare!
cand ati incheiat contractele de v/c?
imobilele sunt dobandite prin certificat de atestare a dreptului de proprietate cf HG834/91
buna ziua!
si dvs ati facut documentatii cadastrale, ati intabulat?
cred ca, nu.
trebuie sa luati legatura cu un inginer cadastrist sa va faca doc, si dupa sa le intabulati.

Alte discuții în legătură

Actiune in anulare lumi71 lumi71 Buna ziua Va rog, in masura posibilitatilor, sa ma consiliati in urmatoare problema: Am achizitionat o proprietate la tara compusa din casa+teren. Dreptul de ... (vezi toată discuția)
Punere in posesie pe teren intabulat Romeo Valentin Romeo Valentin Buna ziua ! Am fost chemat la Primarie sa mi se aduca la cunostinta ca pe un teren de al meu din extravilan care l-am cumparat cu CVC la ... (vezi toată discuția)
Cadastru certificat de mostenitor dddgab dddgab Buna ziua. Am dobandit o casa la tara prin mostenire, acum 10 ani. Am aflat ca trebuie sa fac niste formalitati pentru inregistrare la cadastru. Ce ar trebui ... (vezi toată discuția)