Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... definitivare sentinta divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

definitivare sentinta divort

Ce trebuie sa fac pentru a definitiva o sentinta de divort. Fac mentiunea ca au trecut cele 30 zile de la comunicare, iar cealalta parte implicata nu a depus recurs. ce taxe trebuie sa platesc?
Buna ziua,
Mergeti la judecatorie si puteti legaliza sentinta. Faceti o cerere, platiti taxa de timbru si cu timbru judiciar va va legaliza sentinta.
Cu sentinta de divort mergeti la judec,la arhiva sa depuneti o cerere prin care solicitati definitivarea sentintei.Se depune cerere la registratura prin care scrieti ca: ...subsemnata,domiciliata in...parte in dosarul nr... care s-a judecat la judecat......solicit definitivarea sentintei nr...din data de.... Platiti taxa judiciara , 2 lei (sper ca nu s-a scumpit si timbru judiciar care era de 0,15 lei. Vi se pune stampila si gata. Dupa care sentinta devine definitiva
legally a scris:

Cu sentinta de divort mergeti la judec,la arhiva sa depuneti o cerere prin care solicitati definitivarea sentintei.Se depune cerere la registratura prin care scrieti ca: ...subsemnata,domiciliata in...parte in dosarul nr... care s-a judecat la judecat......solicit definitivarea sentintei nr...din data de.... Platiti taxa judiciara , 2 lei (sper ca nu s-a scumpit si timbru judiciar care era de 0,15 lei. Vi se pune stampila si gata. Dupa care sentinta devine definitiva
Daca sentinta este data de o instanta din alt judet legalizarea se poate face prin posta?
Trebuie sa mergeti la registratura judecatoriei care a pronuntat sentinta si sa depuneti cererea personal , sau prin mandatar , cu procura. Poate sa o faca si avocatul in numele dvs., daca are procura avocatiala.
Incercati sa depuneti prin posta cererea de legalizare si numarul de copii de pe sentinta a carei legalizare o solicitati ca si timbrele necesare,depunand si plic timbrat pentru retur.