avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal peste suspendare .
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal peste suspendare .

Buna ziua,
Prietenul meu are o suspendare de 3 ani . Înainte sa se finalizeze aceasta suspendare , a fost prins cu conducere fără permis . Asta in Ianuarie 2018.
Acum , după 3 ani i a venit condamnare acasă cum ca il condamna la 3 ani și 2 luni .
Ma puteți ajuta cu sfaturi, cum sa fac sa rămână in libertate?
Este normal sa îți vina un dosar de atâta timp?
Am făcut apel, acum așteptam un răspuns .
Aștept sfaturile dumneavoastră .
Mulțumesc.



trandafir2 a scris:

In primul rand trebuie vazut dosarul, si trebuie vazut daca ultima infractiune este pe alin 1 sau pe alin 2, pentru ca pe alin 1 nu mai este prevazuta amenda penala. Iar ca sa se ajunga la achitare in apel , dupa ce s-a retinut conducerea fara permis in prima instanta , eu vad sanse mici si foarte mici, spre zero as spune. In opinia mea singura sansa este sa reduceti din pedeapsa (nu dvs, ci instanta, se intelege).



Prima fapta este încadrată la tâlhărie.
Ideea e ca dipa ce l a prins fără permis in 2018, tot in același an la câteva luni și a luat permisul . Pe noi ne interesează dacă se poate face ceva sa rămână liber . I a dat doar 2 luni peste suspendarea ce o avea el.
Dacă nu a avut niciodată permis(art. 335 alin.1 c.p.), nu este posibila amenda penală.
Ultima modificare: Duminică, 9 Mai 2021
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dacă nu a avut niciodată permis(art. 335 alin.1 c.p.), nu este posibila amenda penală.


Nu a avut atunci permis, permisul l a luat la câteva luni după. De atunci, nu a avut niciodată permisul suspendat.
Pentru a se evita astfel de situații trebuie angajat avocat imediat după ce persoana este prinsă de politie.
În mod normal, trebuia sa își angajeze avocat atunci când a fost prins prima oara și avea șanse sa scape de prima.condamnare.
Insa, sunt destul de mulți care ajung după gratii pentru ca nu își angajează avocat și nu este singurul caz nefericit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare sau suspendare? user3107 user3107 Buna ziua, o cunostinta in anul 2016 a primit o condamnare cu suspendare cu termen de incercare de 2ani si 6 luni, iar in 2018 in ultima luna de incercare a ... (vezi toată discuția)
Exista vreo șansa? David Mih David Mih Buna ziua soțul meu a fost prins conducând băut și fără permis de conducere pentru a doua oară.exista vreo șansa sa nu execute pedeapsa?multumesc (vezi toată discuția)
Inchisoare conducere fara permis Ene  Dragos Ene Dragos buna ziua.am un dosar penal cu 6 luni suspendare pentru conducere fara permis si inainte cu 3 ani sa fac isprava asta pentru care mi sa intocmit dosarul penal ... (vezi toată discuția)