Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... După ce copilul împlinește 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

După ce copilul împlinește 18 ani

După ce copilul împlinește 18 , tatăl este de acord sa plătească in continuare pensia alimentara , întrebarea este: cui va trebui sa plătească? Copilului sau mamei?
Mimi222, utilizator
Copilului.

raluk0207 a scris:

Copilului.

Așa este legal? Chiar dacă copilul locuiește in continuare cu mama?
Mimi222, utilizator
Copilul devine major și se descurca singur cu banii.
Copilul.poate contribui cu bani la întreținere și alte cheltuieli locative.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Copilul devine major și se descurca singur cu banii.
Copilul.poate contribui cu bani la întreținere și alte cheltuieli locative.

Va multumesc!
Hristos a înviat!
Oricum, chiar daca nu consimtea voluntar sa-i plateasca minorului pensie, cel din urma putea obtine prin instanta obligarea la plata pensiei de intretinere pana la
finalizarea studiilor (dar maximum pana la 26 ani).
Cu stimă!