Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!! Am 44 de ani, suntem 4 frați, fiecare cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!! Am 44 de ani, suntem 4 frați, fiecare cu treaba ...

Bună ziua!! Am 44 de ani, sintem 4 frați, fiecare cu treaba lui, toți trecuți de 36 de ani.... părinți sint în viata amindoi, acum care e întrebarea mea.... mama cu tata sint separați, stau în același apartament, nu sint divorțați, eu sint singurul care are grija de tata, iar elvrea sa mi dea jumătatea din apartament, partea lui, apartamentul este luat în timpul căsătoriei lor, e pe numele lu tata, dar probabil ca jumate e al lui jumate lu mama,,, ce as putea face sa poată sa mi treacă mie partea lui de apartament, nu la ceilalți frați, va mulțumesc, aștept raspuns
In primul rand tatal dumeavoastra ar putea cere partajul bunurilor comune, chiar daca nu sunt divortati, iar dupa aceea puteti incheia un contract de intretinere. Ca sa va lamuriti va las aici dispozitiile privind lichidarea comunitatii de bunuri inaintea divortului
Art. 358: Partajul în timpul regimului comunităţii
(1) În timpul regimului comunităţii, bunurile comune pot fi împărţite, în tot sau în parte, prin act încheiat în formă autentică notarială, în caz de bună învoială, ori pe cale judecătorească, în caz de neînţelegere.
(2) Prevederile art. 357 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.
(3) Bunurile atribuite fiecărui soţ prin partaj devin bunuri proprii, iar bunurile neîmpărţite rămân bunuri comune.
(4) Regimul comunităţii nu încetează decât în condiţiile legii, chiar dacă toate bunurile comune au fost împărţite potrivit acestui articol.
Bun, dar poate fi atacata de către ceilalți frați vreodată? o cunoștință mi a recomandat o vinzare- cumpărare, sa fiu sigur
sa fiu sigur

sigur ca o dati de gard.
dvs nu cumparati, nu intentionati sa dati bani, asa ca un contract fictiv e mai usor de desfiintat.
Parintii, divortati sau nu, trebuie sa faca partaj ca sa se stie cota tatalui, sa aiba o cota determinta pe care sa v-o dea si cum dvs sunteti singurul care il ingrijeste, cel mai potrivit e contractul de intretinere.
Orice act poate fi atacat, nu toate atacurile au succes, insa.
Pastrati dovezi ca va ingrijiti tatal ( dupa ce semnati contractul)
Poate o convingeti si pe mama sa va dea, in acest caz, nu ar mai trebui sa faca partaj, va dau impreuna.

gi-jane2, moderator
Mulțumesc mult de lămuriri, o seara frumoasa!!!
Contractul de intretinere este mult mai greu de atacat decat o vanzare simulata, care poate fi atacata mult mai usir.