Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate solicita copie de pe inscrisuri aflate la un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate solicita copie de pe inscrisuri aflate la un dosar de ...

Se poate solicita copie de pe inscrisuri aflate la un dosar de către o persoană care nu este parte?
Dar unei persoane care ar justifica un interes? Spre exemplu un creditor care are o ipoteca pe terenul debitorului iar inscrisurile solicitate se refera la terenul in cauză.
Dacă nu sunteți parte în dosar nu aveți dreptul de acces la dosar.