avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate solicita copie de pe inscrisuri aflate la un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate solicita copie de pe inscrisuri aflate la un dosar de ...

Se poate solicita copie de pe inscrisuri aflate la un dosar de către o persoană care nu este parte?
Dar unei persoane care ar justifica un interes? Spre exemplu un creditor care are o ipoteca pe terenul debitorului iar inscrisurile solicitate se refera la terenul in cauză.
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 23:20, 11 Mai 2021
Dacă nu sunteți parte în dosar nu aveți dreptul de acces la dosar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita pe un bun imobil care a fost instrainat anterior unei terte persoane prin inscris sub semnatura privata Giulia71 Giulia71 Buna seara!Va solicit si eu ajutorul intr-o problema .Acum 1 an i-am imprumutat o suma de bani unei cunostinte ,imprumutul nu l-am facut la notariat ci l-am ... (vezi toată discuția)
Obtinere acte dosar instanta ContSters22096 ContSters22096 este posibil ca o persoana care nu este parte intr-un dosar sa obtina hotararea instantei? nu exista nicio restrictie in acest sens? (vezi toată discuția)
Dovada calitatii de parte interesata sile2011 sile2011 Subiect: Dovada calitatii de parte interesata conform Art. 883 din Noul Cod Civil, la primele doua alineate, scrie: (1) Orice persoana, fara a fi tinuta sa ... (vezi toată discuția)