Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Am o cumnata care este in Spania cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Am o cumnata care este in Spania cu băiatul care ...

Buna seara. Am o cumnata care este in Spania cu băiatul care face 14 ani și trebuie să ii facă primul buletin. Este divorțată de tatăl copilului, acesta locuind în Anglia. Ea are de la fostul soț o împuternicire pentru a lua decizii depline în privința educației și a altor situații în legătură cu minorul, cu toate astea nu ii este acceptată la consulat pentru buletin. Cu fostul soț nu se poate lua legătura, s-au recăsătorit și nu se interesează deloc de situație. Cum ar putea proceda că sa ii facă totuși copilului buletinul?
daca locuieste in Spania, de ce trebuie sa ii faca buletin si nu pasaport crds ? cred ca si pt ala ii trebuie acordul tatalui pt ca imputernicirea e speciala, nu generala.
daca nu da de tata sa isi de acordul, trebuie sa se adreseze instantei in Romania pt suplinirea acordului. Din pacate, va fi complicat pt ca tatal nu se va prezenta si e si in strainatate.
Competența este a instanțelor din Spania, deoarece acolo este reședința obișnuită a copilului. Instanțele din România refuză să judece astfel de procese, invocând necompetența generală a instanțelor din România, motivat de reședința copilului.