Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua! Am plătit avans pentru un autoturism unui ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua! Am plătit avans pentru un autoturism unui dealer ...

Bună ziua! Am plătit avans de 2% din valoare pentru un autoturism unui dealer prin intermediul unei facturi proforme. Nu am ajuns încă sa semnez nici un contract, dar m-am răzgândit și as dori sa îmi fie returnat avansul. Cum trebuie sa procedez cu ei, ținând cont ca mi se spune ca nu știe dacă este posibil acest lucru și încearcă sa ma convingă sa semnez contractul. Mulțumesc anticipat!
CODRI 12, utilizator
Depinde de regimul plății. Era vorba despre o taxă de rezervare. Ați fost informat că plata este nereturnabilă ?
Nu am fost informați ca ar fi nereturnabila, și nici pe proforma nu am văzut specificat. Acum cand întrebam de storno spune ca nu știe cum este procedura. Doar a spus ca pentru a o rezerva e nevoie sa depunem avansul. Mulțumesc!
CODRI 12, utilizator
Bună seara,
Daca nu ați fost informat în vreun fel (inscris pe factura proforma sau pe factura de avans, ori contract semnat) va puteți adresa protecției consumatorului, după ce, in prealabil, notificați dealerul sa va restituie avansul. Succes!

gi-jane2, moderator