avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Care este procedura privind radierea unui PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Care este procedura privind radierea unui PFA?

Bună ziua,

aș dori să aflu o informație - care este procedura privind radierea unui PFA?

Vă mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 17 Mai 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:55, 17 Mai 2021
1. PFA își încetează activitatea și este radiată din registrul comerțului în următoarele cazuri:
a) prin decesul titularului PFA;

b) prin voința titularului PFA;

c) în condițiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Cererea de radiere, însoțită de copia certificată pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, după caz, se depune la oficiul registrului comerțului de pe lângă tribunalul unde își are sediul profesional, de către orice persoană interesată.

2. Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a radierii persoanelor fizice autorizate, întreprinderilor individuale şi întreprinderilor familiale
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa Dumitrumarian Dumitrumarian Cum imi pot inceta activitatea ca PFA pentru un an de zile (vezi toată discuția)
Inchidere pfa nicoletastoian11 nicoletastoian11 Buna seara! Va rog frumos, am si eu o intrebare: Am un pfa de traduceri infiintat din august si as dori sa-l inchid, dar dupa aceea sa pot activa ca ... (vezi toată discuția)
Desfiintare pfa ecomagazin ecomagazin Doresc sa desfiintez un PFA, care sunt pasii dupa ce merg la registru comertului? Se mai depune ceva la ANAF? Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)