Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Care este procedura privind radierea unui PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Care este procedura privind radierea unui PFA?

Bună ziua,

aș dori să aflu o informație - care este procedura privind radierea unui PFA?

Vă mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator
1. PFA își încetează activitatea și este radiată din registrul comerțului în următoarele cazuri:
a) prin decesul titularului PFA;

b) prin voința titularului PFA;

c) în condițiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Cererea de radiere, însoțită de copia certificată pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, după caz, se depune la oficiul registrului comerțului de pe lângă tribunalul unde își are sediul profesional, de către orice persoană interesată.

2. Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a radierii persoanelor fizice autorizate, întreprinderilor individuale şi întreprinderilor familiale
[ link extern ]