Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am și eu o întrebare legată de un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am și eu o întrebare legată de un contract de închiriere ...

Buna ziua! Am și eu o întrebare legată de un contract de închiriere a unui spațiu comercial! Este vorba despre garanție ...pana înainte de pandemie garantam cu scrisoare bancară in acest moment banca nu a mai vrea sa dea scrisoare (magazin închis/ vânzări mici) prin urmare trebuie sa dau Cash, dar având in vedere afectarea mare cauzată de pandemie nu am reușit sa dau decât o singura garanție restul de 2 îmi este imposibil!! Întrebarea mea este ce pot sa îmi facă ei sau de ce m-as putea lega încât sa nu fiu afectată (gen data afara sau in judecată) în ideea in care mai am 4 luni pana la expirarea contractului?
Ați vorbit cu locatorul despre acest aspect ? Poate găsiți înțelegere dat fiind situația cu pandemia și durata mică până la expirarea contractului.
Depinde de clauzele prevazute în contract.In afara de a încerca o negociere nu prea aveti ce sa faceti...