avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

buna ziua
am un bebe, care incepand cu 5 ianuarie 2010, mami lui trebuie sa depuna la primarie dosarul pentru indemnizatie.
dosarul este complet dar a fost respins pe motivul ca decizia de suspendare cim a sotiei este eliberata in copie de catre Ministerul de Finante, prin directia respectiva.
ok am zis, ce este de facut?
am fost la directia respectiva sa imi elibereze o copie confom cu originalul si stampilata in original.
precizez ca decizia este stampilata si are nr de inregistrare dar este in copie.
directia nu vrea sa elibereze conform cererii mele pe motiv ca oronanta de guv ce reglementeaza indemizatia nu prevede eliberarea in original
Noi ce facem in situatia asta?
precizam ca deja suntem la fundul sacului si ca statul incurajeaza si ocroteste familia...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:04, 6 Ianuarie 2010
Ar trebui la primarie sa le solicitati baza legala in virtutea careia va cere originalul.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Ianuarie 2010
Angela D, Consultant resurse umane
Dar care ar fi baza legala pentru a se depune copie de pe decizia respectiva ? ... din cate stiu, dosarul trebuie sa contina documente in original si nu copii, exceptie facand actul de identitate a solicitantului, certificatul de nastere a copilului si livretul de familie :)
ministerul nu elibereaza catre angajati decizii in original
la alte primarii nu se cer documente certificate cu originalul
Cred ca ar trebui sa intre in audienta la primarie la seful departamentului respectiv, pentru a gasi o rezolvare la problema dvs. astfel incat sa va poate inregistra.
venturianov a scris:

ministerul nu elibereaza catre angajati decizii in original
la alte primarii nu se cer documente certificate cu originalul


Eu cunosc cazuri in care s-au depus decizii originale emise de catre ministere, in astfel de cazuri.
In practica, orice decizie se emite in dublu exemplar .. unul pentru angajtor, iar altul pentru salariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent!!demersuri pt a intra tatal in concediu de crestere copil andreya22 andreya22 buna ziua, sunt mama unui bebe pe aprox 2 luni care s-a nascut pe 28 mai 2012. Eu am intrat in concediul de maternitate incepand cu 8 mai si urmeaza sa-l ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil Badea diana Badea diana Unde trebuie depus dosarul pentru indemnizatie de crestere a copilului si alocatie in Municipiul Mangalia. Ce documente trebuie sa contina dosarele? Multumesc (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului Poesia74 Poesia74 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti care sunt actele necesare pentru depunerea dosarului de indemnizatie, in cat timp de la nastere trebuie depus si unde?Eu ... (vezi toată discuția)