Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

buna ziua
am un bebe, care incepand cu 5 ianuarie 2010, mami lui trebuie sa depuna la primarie dosarul pentru indemnizatie.
dosarul este complet dar a fost respins pe motivul ca decizia de suspendare cim a sotiei este eliberata in copie de catre Ministerul de Finante, prin directia respectiva.
ok am zis, ce este de facut?
am fost la directia respectiva sa imi elibereze o copie confom cu originalul si stampilata in original.
precizez ca decizia este stampilata si are nr de inregistrare dar este in copie.
directia nu vrea sa elibereze conform cererii mele pe motiv ca oronanta de guv ce reglementeaza indemizatia nu prevede eliberarea in original
Noi ce facem in situatia asta?
precizam ca deja suntem la fundul sacului si ca statul incurajeaza si ocroteste familia...
Ar trebui la primarie sa le solicitati baza legala in virtutea careia va cere originalul.
Angela D, Consultant resurse umane
Dar care ar fi baza legala pentru a se depune copie de pe decizia respectiva ? ... din cate stiu, dosarul trebuie sa contina documente in original si nu copii, exceptie facand actul de identitate a solicitantului, certificatul de nastere a copilului si livretul de familie :)
ministerul nu elibereaza catre angajati decizii in original
la alte primarii nu se cer documente certificate cu originalul
Cred ca ar trebui sa intre in audienta la primarie la seful departamentului respectiv, pentru a gasi o rezolvare la problema dvs. astfel incat sa va poate inregistra.
venturianov a scris:

ministerul nu elibereaza catre angajati decizii in original
la alte primarii nu se cer documente certificate cu originalul

Eu cunosc cazuri in care s-au depus decizii originale emise de catre ministere, in astfel de cazuri.
In practica, orice decizie se emite in dublu exemplar .. unul pentru angajtor, iar altul pentru salariat.