Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura mostenitor trecut in testament. Am nevoie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura mostenitor trecut in testament. Am nevoie de un sfat, ...

Procedura mostenitor trecut in testament.

Am nevoie de un sfat, legat de procedura pentru o ruda, trecuta in testament.
Mai precis: o matusa, care a trecut o ruda in testament, a decedat.
A mentionat 4 persoane in testament,care vor imparti egal mostenirea, respectiv un apartament
Actul este facut la notar.
Cum.se procedeaza pt. a demara actiunea? Cine si cum vor fi instiintate rudele pt.a putea pune apartamentul la vanzare, ce anume.au acestea de facut?

Multumesc anticipat.
Cu testamentul mergeti la notar pt succesiune .notarul ii va chema.acolo veți negocia are fi indicat sa consultati un avocat care sa va asiste
Multumesc! Testamentul este la matusa care a decedat. Dansa a solicitat doar CI ul rudei pt.a o trece in testament, nu i-a dat nimic la mână, doar verbal. Este in regula? Cum se poate verifica la ce notar a fost facut actul?
sa mearga la un notar de pe raza ultimului domiciliu al decedatei, acolo veti dezvate succesiunea.
Ii spuneti ca exista testament, acesta e inregistrat
Multumesc mult!

gi-jane2 a scris:

sa mearga la un notar de pe raza ultimului domiciliu al decedatei, acolo veti dezvate succesiunea.
Ii spuneti ca exista testament, acesta e inregistrat

Daca apelez la serviciul unui notar, poate cauta unde este inregistrat acest testament, dupa numele persoanei? Poate nu a fost intocmit la un notar de pe raza sectorului 2, unde locuia. Sau, dupa ce interval de timp ar fi posibil sa fie anuntata telefonic, ruda respectivă de catre notar?

Multumesc anticipat!