Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Daca o societate nu a avut responsabil ssm ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Daca o societate nu a avut responsabil ssm de la incheierea ...

Buna ziua,

Daca o societate nu a avut responsabil ssm de la incheierea primelor contracte de munca ale lucratorilor, dar a angajat ulterior o persoana , cum se completeaza fisele de instruire ?
Mai exact, cu ce data se face instruirea introductiv generala, daca la momentul angajarii lucratorilor nu le-a facut nimeni acest instructaj?

Multumesc!
Nu se poate face o instruire ssm si sa se mentioneze legal, o data retroactiv.
Faceti instruirea si mentionati in fisa individuala ssm data reala a instruirii.
Pentru lipsa instruirii la angajarea lucratorilor este responsabilitatea angajatorului.
Multumesc mult!