Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara , Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie . ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara , Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie . Un apartament ...

Buna seara ,
Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie .
Un apartament cu doi proprietari ( sot , sotie ) .amandoi decedati . La mostenire sunt 3 copii . Propritarul care a decedat ultimu doneaza partea unuia din copii .
In final cum se imparte la 3 copii ?

(Eu stiu ca al doilea sot ramane cu jumatea lui plus jumate de la cel decedat primu si jumate din jumate la copii . Asa este ?

Multumesc mult
la dezbaterea succesiunii dupa primul, sotul are jumatate si numai jumatate intra in masa succesorala, iar jumatatea asta se imparte intre sotul supravietuitor 1/4 si 3/4 se imparte egal intre copii ( fiecare 1/4 ca sunt 3).
Raportat la intreg impobilul sotul are 5/8 si fiecare copil are cate 1/8.
Apoi ziceti ca parintele ramas in viata a donat partea lui sau vrea sa doneze ?
Nu avea cum sa doneze decat dupa ce se dezbatea succesiunea dupa sotie, iar daca ati facut asta si apoi a donat, copiii, cei 2 ramasi pe dinafara pot ataca acea donatie.