Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, In anul 2017 eu și cu sora mea am devenit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, In anul 2017 eu și cu sora mea am devenit proprietarele ...

Bună ziua,
In anul 2017 eu și cu sora mea am devenit proprietarele casei părintești ,printre un act de vânzare cumpărare între noi și părinții noștri.
Intre timp părinții nu s au mai putut îngriji singuri și am fost nevoita sa vin și să i îngrijesc.
Întrebarea mea este următoarea:
Prin ce act pot beneficia de niște drepturi în plus față de sora mea?
Mulțumesc
Si la cel fel de drepturi "in plus" va referiti ????
Asta întreb și eu...
Pentru faptul că eu de trei ani de zile îngrijesc singura părinții mi se pare normal sa beneficiez de un procent mai mare ...
Nu știu cum să procedez de aceea v am rugat să mă sfătuiți
Multumesc
Procent mai mare, din ce???
Din casa?
Aveti, inteleg un contract de vanzare-cumparare, deja! Parintii nu mai au nimic. De la cine vreti procent mai mare?!? Si din ce vreti procent mai mare?!?
fiecare copil e proprietar pe cota sa, cotele fiind determinate. Referitor la casa, nu mai aveti legatura cu parintii, casa nu mai e a lor, nu mai au ce sa va dea in schimbul intretinerii.
Parintii insa, pot solicita pensie de intretinere de la sora si atunci, se mai echilibreaza.
Va rog sa mi dati câteva indicații cum pot redacta un act prin care sora mea se obliga la plata acestei pensii de întreținere , în momentul vânzării proprietății,acum neavând mijloacele necesare de a plăti lunar.