Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata si pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata si pensionare la limita de varsta

Buna ziua. V-as ruga sa ma ajutati intr-o problema legata de pensionarea la limita de varsta sau pensionarea anticipata.
Nascuta in 1963, 20 aprilie, sex F, angajata neintrerupt din 1 nov. 1986 si in prezent, facultate la zi 5 ani (1981-1986).
Locuiesc si lucrez in Baia Mare, oras afectat de poluare unde - din cate stiu - am dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani.
Cand pot sa ies la:
- pensie anticipata
-pensie la limita de varsta?
Multumesc, cu respect.
-Limita de varsta la 62 ani si 5 luni
-Pensie anticipata la 57 ani si 5 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 1 luna, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
-Pensie anticipata partiala(fara penalizare) la 60 ani si 5 luni.
Carp Mircea, utilizator