avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata si pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata si pensionare la limita de varsta

Buna ziua. V-as ruga sa ma ajutati intr-o problema legata de pensionarea la limita de varsta sau pensionarea anticipata.
Nascuta in 1963, 20 aprilie, sex F, angajata neintrerupt din 1 nov. 1986 si in prezent, facultate la zi 5 ani (1981-1986).
Locuiesc si lucrez in Baia Mare, oras afectat de poluare unde - din cate stiu - am dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani.
Cand pot sa ies la:
- pensie anticipata
-pensie la limita de varsta?
Multumesc, cu respect.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:43, 25 Mai 2021
-Limita de varsta la 62 ani si 5 luni
-Pensie anticipata la 57 ani si 5 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 1 luna, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
-Pensie anticipata partiala(fara penalizare) la 60 ani si 5 luni.
Ultima modificare: Marți, 25 Mai 2021
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

cand ma pot pensiona anticipat, anticipat partial, marriot marriot sunt femeie, nascuta in 1963, muncesc din 10 august 1981 fara intrerupere (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sau la limita de varsta flavianda flavianda Buna ziua. Sunt nascuta in aprilie 1963, vechime in munca 36 ani si locuiesc in oras aflat pe lista celor afectate de poluare. In acest sens, care ar fi ... (vezi toată discuția)
Pensie ContSters337474 ContSters337474 Buna seara! Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a. Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat ... (vezi toată discuția)