avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, am o intrebare la dvs , Un angajat la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, am o intrebare la dvs , Un angajat la inceput are ...

Buna ziua, am o intrebare la dvs , Un angajat la inceput are dreptul sa -si ia concediul de odihna normal sau in funcție de lunile lucrate?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:02, 27 Mai 2021
Nu mai exista nicio prevedere legala care sa spuna ca se acorda CO numai dupa o anumita perioada lucrata.
Co se acorda proportional cu perioada lucrata.

Codul muncii :
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.

(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua!după cât timp de la angajare beneficiezi de concediul ... AdrianaRAR AdrianaRAR Bună ziua!după cât timp de la angajare beneficiezi de concediul de odihna? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna AlexMti AlexMti Buna seara! As dori sa stiu daca imi pot lua concediul de odihna. Sunt angajat de 3 luni, iar managerul mi-a spus ca nu imi pot lua concediul deoarece sunt ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna gherea gherea Buna ziua, As dori si eu sa stiu, va rog, la cat timp dupa angajare pot solicita concediul de odihna? Sunt angajat la un magazin din noiembrie 2017. (vezi toată discuția)