Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, am o intrebare la dvs , Un angajat la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, am o intrebare la dvs , Un angajat la inceput are ...

Buna ziua, am o intrebare la dvs , Un angajat la inceput are dreptul sa -si ia concediul de odihna normal sau in funcție de lunile lucrate?
Multumesc anticipat
Nu mai exista nicio prevedere legala care sa spuna ca se acorda CO numai dupa o anumita perioada lucrata.
Co se acorda proportional cu perioada lucrata.

Codul muncii :
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.

(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.