avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Daca sunt in concediu pentru creșterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Daca sunt in concediu pentru creșterea copilului, ...

Buna ziua,
Daca sunt in concediu pentru creșterea copilului, pot să-l duc la creșă de stat pe parcursul concediului?
Risc sa pierd concediul?
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 28 Mai 2021
adrian_huned, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 29 Mai 2021
Se poate inscrie. Pentru părinții aflați în concediu de creștere și îngrijire copil, la momentul admiterii în cresa vor prezenta adeverință salariat în care se va specifica data reluării activității.
Ultima modificare: Vineri, 28 Mai 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu am intrat în ccc (concediu pentru creșterea copilului) din șomaj.
Soția lucrează, poate doar ea sa duca adeverință de venit?
Daca o înscriu la creșă înainte să facă doi ani, risc sa pierd indemnizația pentru creșterea copilului?
Ultima modificare: Vineri, 28 Mai 2021
adrian_huned, utilizator
Daca o înscrieti la creșă înainte să facă doi ani, nu riscati sa pierdeti indemnizația pentru creșterea copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reluarea serviciului inainte de expirarea concediului de ingrijire a copilului puni puni buna ziua. sunt in CIC de 1 an si 9 luni si angajatorul institutie publica mi-a solicitat reantoarcerea la serviciu cat mai repede. as dori sa stiu ce se poate ... (vezi toată discuția)
Mama in concediul de ingrijire copil si copil dus pana in 2 ani la cresa elynedelea elynedelea Buna ziua! Daca sunt in concediul de ingrijire copil pana la 2 ani(perioada in care primesc indemnizatie ingrijire copil),pot sa-mi duc copilul la cresa cu ... (vezi toată discuția)
Cresa si indemnizatia pentru cresterea copilului ContSters20423 ContSters20423 As avea nevoie de o informatie, daca ma poate cineva ajuta: beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani, adica pana in ebruarie 2007, ... (vezi toată discuția)