Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Daca sunt in concediu pentru creșterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Daca sunt in concediu pentru creșterea copilului, ...

Buna ziua,
Daca sunt in concediu pentru creșterea copilului, pot să-l duc la creșă de stat pe parcursul concediului?
Risc sa pierd concediul?
Multumesc
adrian_huned, utilizator
Se poate inscrie. Pentru părinții aflați în concediu de creștere și îngrijire copil, la momentul admiterii în cresa vor prezenta adeverință salariat în care se va specifica data reluării activității.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu am intrat în ccc (concediu pentru creșterea copilului) din șomaj.
Soția lucrează, poate doar ea sa duca adeverință de venit?
Daca o înscriu la creșă înainte să facă doi ani, risc sa pierd indemnizația pentru creșterea copilului?
adrian_huned, utilizator
Daca o înscrieti la creșă înainte să facă doi ani, nu riscati sa pierdeti indemnizația pentru creșterea copilului.