Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Test covid PcR pe banii angajatului, saptamanal cerut ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Test covid PcR pe banii angajatului, saptamanal cerut de angajator. ...

Test covid PcR pe banii angajatului, saptamanal cerut de angajator. Este vreo lege care spune alb pe negru ca angajatorul trebuie sa sustina acest cost atata timp cat il impune?
Comisia Europeană apreciază că fiecare stat membru ar trebui să decidă asupra modului în care se împarte responsabilitatea achitării testelor Real Time PCR sau a altor teste care depistează infecția cu Sars-Cov2.

Angajatorul vrea testare COVID-19 la muncă. Pot refuza angajații? Răspunsul Inspecției Muncii
www.avocatnet.ro/articol_553...

Cornel Vasile a scris:

Comisia Europeană apreciază că fiecare stat membru ar trebui să decidă asupra modului în care se împarte responsabilitatea achitării testelor Real Time PCR sau a altor teste care depistează infecția cu Sars-Cov2.

Angajatorul vrea testare COVID-19 la muncă. Pot refuza angajații? Răspunsul Inspecției Muncii
www.avocatnet.ro/articol_553...

Multumesc pentru raspuns, la compania la care lucrez este mult mai complicata situatia, este vorba de o companie aeriana si ne-au impus, celor nevaccinati si inclusiv celor recent infestati cu virusul covid ca o data la 5 zile sa prezentam test covid PCR exclusiv pe costurile angajatului, iar daca nu prezentam test covid pcr negativ inainte de prima zi de munca din saptamana suntem considerati ca absenti nemotivat!
Codul muncii precizează foarte clar, la art. 175, că toate costurile privind sănătatea în muncă revin angajatorului.

latka a scris:

Codul muncii precizează foarte clar, la art. 175, că toate costurile privind sănătatea în muncă revin angajatorului.

Multumesc pentru raspuns, am facut testul pcr inainte de a incepe prima zi de munca din saptamana, l-am platit eu si le-am cerut in scris rambursarea contravalorii testului cerut de ei, mentionand art 175 din codul muncii, iar acum astept……. . Probabil voi fi nevoita sa cer suport juridic.
Sau să faceți o reclamație la ITM.