Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... La contraventii se poate invoca nulitatea absoluta ? ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

La contraventii se poate invoca nulitatea absoluta ? De exemplu, ...

La contraventii se poate invoca nulitatea absoluta ?
De exemplu, un proces verbal de contraventie intocmit aiurea,fara probe (martori sau suport tehnic), nesemnat de presupusul contravenient pentru ca nu era de fata, nici de martor ( ca nu exista) este lovit de nulitate absoluta?
OG 2/2001
art.17
Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.
Cornel Vasile, Consilier juridic