avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despăgubiri RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despăgubiri RCA

Bună ziua.Am fost pagubit,accident auto, am primit suma de reparație, în regie proprie 33000 .Am cerut un audatex la un service autorizat, s.a făcut un deviz ce depășește valoarea de piață a mașinii.
1.Firma de asigurari poate declara dauna totala pe baza auditorului prezentat de mine, deși la prima oferta nu au făcut.o?
2.Dupa declararea daunei totale, ma pot întoarce la prima oferta, de reparație în regie proprie?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Tiberiu0908 , utilizator 11:08, 6 Iulie 2021
Service.ul mi a dat deviz de reparație 63.700 lei..Am prezentat firmei de asigurari devizul ,iar în urma acestui fapt eu au REconsiderat dauna totala economica,acordandu.mi prima de reparație în service 43.000. SAU 20 000 fond de reparație +plus 23 000 epava licitata.

sce76 a scris:

Bună ziua.Am fost pagubit,accident auto, am primit suma de reparație, în regie proprie 33000 .Am cerut un audatex la un service autorizat, s.a făcut un deviz ce depășește valoarea de piață a mașinii.
1.Firma de asigurari poate declara dauna totala pe baza auditorului prezentat de mine, deși la prima oferta nu au făcut.o?
2.Dupa declararea daunei totale, ma pot întoarce la prima oferta, de reparație în regie proprie?
Multumesc.

~ Conținut șters la cerere ~
Cum fac asta?

Av. Liviu Voinea a scris:

Verificati daca VMD-ul (valoarea maxima de despagubire) a fost calculata corect.

~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru răspuns.Am obținut acest calcul, trebuie sa îl accept, chiar dacă nu îmi convine.Intrebarea mea este:exista un temei legal în baza căruia, sa accept prima lor oferta, oferta de regie proprie , daca ei au soluționat, la cea de.a 2 cerere a mea de reanalizarea a dosarului, ca fiind dauna totala?Nu pot sa accept prima oferta?a doua fiind mai puțin avantajoasa....
Ultima modificare: Marți, 29 Iunie 2021
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Dauna totala auto. buna ziua.in urma unui accident rutier eu ... Cristina377 Cristina377 Dauna totala auto. Buna ziua.In urma unui accident rutier eu fiind pagubitul, firma de asigurări a considerat dauba totala.Am primit oferta lor am acceptat ... (vezi toată discuția)
Ofertă regie proprie din partea asigurătorului, în loc de daună totală. ce am de făcut ca să fiu despăgubit în mod corect? Lucian Andries Lucian Andries Am urmatoarea speta: in urma unui accident ( opel meriva, an 2004 )din care eu am iesit pagubit, de o luna de zile incerc ca am o rezolutie finala pentru ... (vezi toată discuția)
Problema polita rca dauna totala crudu.daniel crudu.daniel Am fost implicat intr-un accident din care autoturismul a fost declarat dauna totala de firma de asigurari a vinovatului.Astept aproape de vreo 2 luni sa ... (vezi toată discuția)