Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Problema polita rca dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Problema polita rca dauna totala

Am fost implicat intr-un accident din care autoturismul a fost declarat dauna totala de firma de asigurari a vinovatului.Astept aproape de vreo 2 luni sa primesc banii.As vrea sa stiu daca pot repara masina in regim propriu inainte sa primesc banii.Mentionez ca accidentul a fost solutionat de politie,nu am mers pe cale amiabila.Exista poze facute de inspectorul de la firma de asigurari si la politie.Pot sa imi repar autoturismul ?exista vre-un risc sa nu mai primesc banii daca il repar ?va multumesc .
Nu sunt suficiente pozele.trebuia sa se intocmeasca o nota de constatare de catre inspectorul de daune si in baza ei un deviz de reparatii acceptat pentru o suma finala pe care trebuia sa o solicitati intr-o cerere de despagubire.Despre ce bani vorbiti?Ati solicitat reparatia/plata in regie proprie?Ati acceptat suma de75% din despagubirea maxima + epava pe care doriti sa o reparati?Daca s-a inchis dosarul, plata trebuia facuta in termen de 10 zile de la depunerea cererii de despagubire.Somati asiguratorul si avertizati ca aveti dreptul de a solicita si penalitati de 0,1% din suma datorata pentru fiecare zi intarziere.
Daca ati deschis un dosar de dauna iar asiguratorul este de acord cu devizul emis de service...va puteti repara masina, dar in conditii de dauna totala asiguratorii de regula nu accepta reparatii.
Perioada se poate prelungi daca nu au fost elucidate conditiile in care s-a produs accidentul
Nu inteleg daca s-a intocmit dosar de dauna si daca societatea de asigurari v-a facut o oferta de despagubire. Conform legislatiei in vigoare plata daunei se efectueaza in termen de 10 zile de la data depunerii la societatea de asigurari a ultimului document solicitat(care de regula este cererea de despagubire prin care acceptati si suma propusa de societatea de asigurari). In functie de aceste date puteti solicita inchiderea dosarului si efectuarea platii sau puteti solicita plata daunei si a penalizarilor in conformitate cu ordinul CSA 5/2010(0,1% pentru fiecare zi de intarziere)
ContSters194646, utilizator
albastrel_2 a scris:

Daca ati deschis un dosar de dauna iar asiguratorul este de acord cu devizul emis de service...va puteti repara masina, dar in conditii de dauna totala asiguratorii de regula nu accepta reparatii.Perioada se poate prelungi daca nu au fost elucidate conditiile in care s-a produs accidentul

Asiguratorul nu are niciun drept de opinie asupra modului de despagubire.Singur pretendentul poate decide cum doreste si functie de optiune, asiguratorul este obligat de norme sa plateasca suma maxima cand se repara masina, sau numerar 75% restul fiind epava, daca pagubitul nu face dovada cu factura de la casari, ca suma primita este mai mica de 75%.
Am deschis dosar de dauna ,am adus deviz estimativ service agreat de asigurator .Dupa deviz au zis ca mai mult de 2800 e nu poate sa ofere ca are uzura multi km si ca poate sa imi ofere suma asta plus epava. Devizul fiind undeva pe la 5000 e .Epava nu e chiar de aruncat am gasit sa o repar din banii mei.Intrebarea e asiguratorul poate sa mai ceara sa vada masina lovita dupa 2 luni ?Exista proces verbal de la politie!am completat cererea de despagubire pe suma de 2800 e .Dar de curand am fost instiintat ca dosarul se afla la un departament de control .Si ca voi fi instiintat in termen de 3 luni de la data deschiderii dosarului de dauna cum vor proceda ori ma despagubesc ori nu ... si aici am eu niste dubii .Masina a fost reparata intre timp credeti ca e vreo problema din moment ce au fost facute poze si la politie si la deschiderea dosarului de catre inspector? va multumesc