avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 354 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul cota succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul cota succesiune

Buna ziua, in 2019 mama mea a decedat iar in ianuarie a.c si tatal meu. Mama a avut un fiu din prima casatorie, care si el a decedat in 2017 (fratele are si o fiica). Acum, la succesiune aveti idee cum se impart bunurile? Este vorba de un apartament evaluat la 54.000 eur si ma interesa daca cineva imi poate spune, cat li se cuvine cumnatei si nepoatei mele. Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
Annamaria950301, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:29, 4 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cumnatei, nimic, fiindcă este nora cu defunctii.
Dacă apartamentul este bunul comun al ambilor părinți, jumătatea mamei se împarte intre:
- tata- sot supraviețuitor 1/4 (din jumatate, adică 1/8, la care se adaugă jumătatea tatălui, rezultând 5/8)
- dvs si nepoata de la fiul predecedat-3/4, adică 3/8 fiecare. Din jumătatea mamei, rezultând 3/16.

Ulterior, cota de 5/8 a tatălui va reveni doar dvs.
In final,
Dvs veti avea : 3/16 (de la mama) + 5/8 (de la tata)= 13/16
Nepoata va avea 3/16 (de la bunica)
Multumesc frumos, mai pe romaneste, cum s-ar spune.. ea va avea 12.5% si eu restul?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai pe românește, dvs aveti 13/16, iar nepoata 3/16.
Procentele le calculați dvs.
Juridic, cotele se stabilesc sub forma de fracții.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament pe numele tatalui vitreg,cum se imparte intre copii? amyro777 amyro777 La multi ani si cat mai multe realizari! Am urmatoarea situatie:mama(avand un baiat) se recasatoreste,primeste prin repartitie un apartament dar pe numele ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa decesul tatalui meu care s-a recasatorit Andrei.V.M Andrei.V.M Tatal meu a murit, era recasatorit de 25 ani cu o doamna (mama vitrega) impreuna cu care au construit o casa si au dat nastere surorii mele. De curand a murit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)