Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul cota succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul cota succesiune

Buna ziua, in 2019 mama mea a decedat iar in ianuarie a.c si tatal meu. Mama a avut un fiu din prima casatorie, care si el a decedat in 2017 (fratele are si o fiica). Acum, la succesiune aveti idee cum se impart bunurile? Este vorba de un apartament evaluat la 54.000 eur si ma interesa daca cineva imi poate spune, cat li se cuvine cumnatei si nepoatei mele. Multumesc anticipat!
Annamaria950301, utilizator
Cumnatei, nimic, fiindcă este nora cu defunctii.
Dacă apartamentul este bunul comun al ambilor părinți, jumătatea mamei se împarte intre:
- tata- sot supraviețuitor 1/4 (din jumatate, adică 1/8, la care se adaugă jumătatea tatălui, rezultând 5/8)
- dvs si nepoata de la fiul predecedat-3/4, adică 3/8 fiecare. Din jumătatea mamei, rezultând 3/16.

Ulterior, cota de 5/8 a tatălui va reveni doar dvs.
In final,
Dvs veti avea : 3/16 (de la mama) + 5/8 (de la tata)= 13/16
Nepoata va avea 3/16 (de la bunica)
Multumesc frumos, mai pe romaneste, cum s-ar spune.. ea va avea 12.5% si eu restul?
Mai pe românește, dvs aveti 13/16, iar nepoata 3/16.
Procentele le calculați dvs.
Juridic, cotele se stabilesc sub forma de fracții.