avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere pret vanzare cu o factura de scont ulterioara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere pret vanzare cu o factura de scont ulterioara

Buna ziua,
Am un magazin, cumpar tigari de la diferite firme de distributie.
Una dintre ele a redus pretul de vanzare la un anumit sortiment si a adus o factura de scont pe diferenta de pret pentru stocul pe care-l am in magazin.
Care este procedura dpdv contabil pentru a atasa aceasta factura de scont de o marfa cumparata anterior pentru a-i reduce pretul de vanzare sub cel de achizitie initiala?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Luni, 7 Iunie 2021
cry_mitroi, utilizator
Cel mai recent răspuns: magiccom , utilizator 13:46, 9 Iunie 2021
in receptie scadeti marfurile din stoc cu pretul de achizitie mare si le reintroduceti in aceeasi receptie cu pretul de achizitie diminuat cu valoarea scontului acordat.
adica refac receptia?
am mai inteles ca exista varianta cu un proces verbal de inventar si pe baza lui se scade pretul.
Dar ma intereseaza pasii concreti

magiccom a scris:

in receptie scadeti marfurile din stoc cu pretul de achizitie mare si le reintroduceti in aceeasi receptie cu pretul de achizitie diminuat cu valoarea scontului acordat.

Faceti o receptie noua.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare reduceri de pret cry_mitroi cry_mitroi Buna ziua,am un magazin de vanzare cu amanuntul.Doresc sa fac reduceri de pret la anumite articole.Am inteles ca trebuie sa vorbesc cu cei de la care am luat ... (vezi toată discuția)
Produse identice, preturi diferite (ce fac in nir)? vioviod vioviod Primesc factura de marfa de la furnizor. Ii fac Nir-ul. Atunci cand vand nu respect pretul de vanzare stabilit in Nir. Ex: daca am 3buc. din produsul A, ... (vezi toată discuția)
Magazin second hand Madalina Pascu Madalina Pascu Va rog sa ma ajutati cu un magazin second hand...marfa se achizitioneaza la kilogrram si se vinde la bucata(asta dupa ce cantareste fiecare bucata in ... (vezi toată discuția)