Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere pret vanzare cu o factura de scont ulterioara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere pret vanzare cu o factura de scont ulterioara

Buna ziua,
Am un magazin, cumpar tigari de la diferite firme de distributie.
Una dintre ele a redus pretul de vanzare la un anumit sortiment si a adus o factura de scont pe diferenta de pret pentru stocul pe care-l am in magazin.
Care este procedura dpdv contabil pentru a atasa aceasta factura de scont de o marfa cumparata anterior pentru a-i reduce pretul de vanzare sub cel de achizitie initiala?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
cry_mitroi, utilizator
in receptie scadeti marfurile din stoc cu pretul de achizitie mare si le reintroduceti in aceeasi receptie cu pretul de achizitie diminuat cu valoarea scontului acordat.
adica refac receptia?
am mai inteles ca exista varianta cu un proces verbal de inventar si pe baza lui se scade pretul.
Dar ma intereseaza pasii concreti

magiccom a scris:

in receptie scadeti marfurile din stoc cu pretul de achizitie mare si le reintroduceti in aceeasi receptie cu pretul de achizitie diminuat cu valoarea scontului acordat.

Faceti o receptie noua.