Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara. Ajutati-ma, va rog, cum pot corect proceda ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara. Ajutati-ma, va rog, cum pot corect proceda in situatia ...

Buna seara.
Ajutati-ma, va rog, cum pot corect proceda in situatia data: am oferit bani cu imprumut unei persoane (mergind la incredere, fara a semna recipisa), insa avind dovezi scrise la telefon si martori ca persoana data nu refuza sa restituie banii, dar tergiverseaza cu intoarcerea datoriei de mai mult de 2 ani.
As putea sa declar la politie pentru escrocherie? Ce urmari sunt? Sau exista alte solutii?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
nu aveti ce face la politie.
Despre ce suma este vorba ?
Va trebui sa o dati in judecata, sa obtineti o hotarare si apoi sa mergeti la un executor judecatoresc.
Sau exista alte solutii?

si mai sunt solutii, dar nu pot fi date pe post
Va multumesc pentru raspuns.
Ma gindeam poate este vreo optiune sa transmit vreo avertizare oficiala si/sau legala, macar sa "sperii" debitorul (poate nu ajung pina la judecata si intoarce datoria).
Este vorba de 3000euro

gi-jane2 a scris:

nu aveti ce face la politie.
Despre ce suma este vorba ?
Va trebui sa o dati in judecata, sa obtineti o hotarare si apoi sa mergeti la un executor judecatoresc.
Sau exista alte solutii?

si mai sunt solutii, dar nu pot fi date pe post

Da, puteti incerca ,- depuneti plangere pentru abuz de incredere sa politie si poate se sperie, asta daca il cheama politistul in zilele noastre.
-il puteti notifica prin avocat ca il dati in judecata.
gi-jane2 a scris:

Da, puteti incerca ,- depuneti plangere pentru abuz de incredere sa politie si poate se sperie, asta daca il cheama politistul in zilele noastre.
-il puteti notifica prin avocat ca il dati in judecata.

Mai nou, politistul te viziteaza acasa in urma unei plangeri si cred ca e o forma buna de stimulare. Plangerea trebuie sa contina conversatiile si mentiunea martorilor, are un efect nesperat de bun.
In primul rand, trebuie studiate dovezile pe care le aveti. Ulterior, transmisa o notificare de plata. daca nu va achita, in functie de dovezile pe care le aveti se poate actiona in instanta. Mesajele text pot fi considerate inceput de dovada scrisa.