Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carte de identitate a autoturismului pierduta.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carte de identitate a autoturismului pierduta.

Buna ziua. Cum se procedeaza in urmatoarea situatie ?
Avem o masina care este pe numele sotului (decedat intre timp). Ca sa-i fac asigurare sau ITP, trebuie sa fie pe numele meu. Pt dezbaterea mostenirii, trebuie, printre altele, cartea de identitate a autoturismului / certificat de inmatriculare, etc. Cartea de identitate nu o gasesc.
Ar trebui sa scot un duplicat al cartii de identitate al autoturismului cu care sa merg la notar ? Cei de la DRPCIV pot simplifica in vreun fel lucrurile (ex: daca prezint certificatul de deces, pot sa elibereze cartea de identitate pe numele meu ?). Multumesc anticipat pt orice informatie.
axentyna@yahoo.com, utilizator